Výstava Tajemství vějířů odhalí jejich účel, historii, vývoj i nádheru

Regionální muzeum v Chrudimi zahájí zítřejší vernisáží výstavu Tajemství vějířů. Představí jejich vývoj a různé typy napříč Evropou a Asií od konce 18. století až po 20. století. Ve dvou místnostech na ploše téměř 200 metrů čtverečních bude k vidění kolem stovky exponátů, řekla ředitelka muzea Klára Habartová.

»Většina pochází z Rakouska-Uherska. Jeden má vazbu i na Chrudim, kde žila významná pěvkyně Marie Musilová, a vystaven bude právě její vějíř,« uvedla Habartová.

K zajímavým exponátům patří také například vějíř se zobrazením korunovace císaře Leopolda II. či další s portréty Marie Terezie a Františka Lotrinského. Vystavené budou i dekorativní plesové vějíře z různých materiálů. Expozici doplňují předměty související s plesovou sezonou, jako jsou taneční pořádky, pozvánky, drobné šperky a galanterní a textilní doplňky.

Vějíře sloužily od nepaměti při rozdmýchávání ohně, odstraňování plev od zrna, odhánění hmyzu nebo k ochlazení a ochraně před sluncem. První zmínky o nich pocházejí z Babylónie, Sýrie, Indie, starověkého Egypta, později z jižní Ameriky, používaly je vyšší vrstvy v antickém Řecku a Římě, a také v zemích Dálného východu, v Číně a Japonsku. Starším typem byly pevné vějíře. Skládací vějíře se do Evropy dostaly hlavně díky křížovým výpravám a zámořským objevům v 15. a 16. století. Zlatá éra vějířů nastala v 18. století a masivně rozšířeny byly ve společenském styku v 19. století. Poté tradice výroby vějířů v Evropě stagnuje a do poloviny dvacátého století ve většině evropských zemí končí.

Výstavu připravilo Regionální muzeum v Chrudimi ve spolupráci se Západočeským muzeem v Plzni a dalšími institucemi. Otevřená bude do 26. února příštího roku.

(mac, čtk)

FOTO – Regionální muzeum v Chrudimi, ČTK/Josef Vostárek

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy