Home Pel mel Věda a příroda Vzácný drobeček udělal radost nejen Zoo Ostrava

Vzácný drobeček udělal radost nejen Zoo Ostrava

Mládě šimpanze hornoquinejskégo narozené v Zoo Ostrava před týdnem 21. srpna 2023. FOTO – Zoo Ostrava/Tereza Šindelářová

Přesně před týdnem se v Zoologické zahradě a botanickém parku Ostrava narodilo mládě šimpanze hornoguinejského. Jedná se o samečka a jeho matkou je šestnáctiletá samice, která je sice prvorodičkou, ale o svého potomka se pečlivě stará. Kvůli zachování klidu novopečené matce při odchovu mláděte bude pavilon otevřen v omezeném režimu, v případě nutnosti zcela uzavřen návštěvníkům, uvedla Šárka Nováková, tisková mluvčí Zoo Ostrava.

Mládě se narodilo minulé podnělí 21. srpna šestnáctileté šimpanzí matce, která byla do Ostravy dovezena v roce 2019 z dánské Zoo Aalborg. Jedná se o její první mládě. Jelikož nemají primáti péči o mláďata vrozenou, jsou chovatelé od začátku napjati, jak si samice povede. Zatím to ale vypadá, že novopečená matka si počíná dobře a že úročí zkušenosti, které získala pozorováním jiných samic při odchovu mláďat. Otcem mláděte je s největší pravděpodobností samec, kterého ostravská zoo získala na podzim 2018 z italského Safariparku Ravenna.

Novopečená matka si zatím vede dobře a mládě prospívá. Vzhledem k její rodičovské premiéře jí chtějí chovatelé dopřát klid při odchovu svého prvního potomka. I celá šimpanzí skupina potřebuje čas, aby si na nového člena zvykla, a proto bude Pavilon evoluce po určitou dobu otevřen v omezeném režimu, případně problémů úplně uzavřen. Samice s mládětem ale v průběhu dne pobývá spolu s ostatními členy skupiny i ve venkovním výběhu, kde ji mohou trpěliví návštěvníci spatřit.

»Každopádně prosíme návštěvníky o pochopení a trpělivost. Jedná se o vzácně mladě kriticky ohroženého lidoopa. V tomto roce se v rámci Evropského ex situ programu (EEP), který vede ostravská zoo, narodilo ani ne deset mláďat,« vysvětlila Nováková.

Ostravská skupina šimpanzů hornoguinejských čítá celkem devět členů. Tvoří ji dva dospělí samci, pět samic a dvě mláďata. Kromě týden starého samečka je to sameček narozený v únoru 2020.

Šimpanz hornoguinejský (Pan troglodytes verus) je nejohroženějším poddruhem šimpanze. Žije v lesnatých savanách a v deštných lesích západní Afriky, v několika zemích byl již vyhuben (Benin, Burkina-Faso a Togo). V Červeném seznamu IUCN je veden v kategorii kriticky ohrožený (Critically Endangered). Hlavními příčinami ohrožení jsou degradace jejich přirozeného prostředí a přímé pronásledování člověkem. Divoká populace je fragmentovaná, její početnost je odhadovaná na 18 000 až 65 000 jedinců. V rámci Evropy žije v lidské péči jen přibližně 250 jedinců.

(mac)

FOTO – Zoo Ostrava/Tereza Šindelářová, Facebook/Zoo Ostrava – oficiální stránky/Jiřina Vrhelová

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here