Za výstavami betlémů na zámek ve Šluknově a do muzea v Rumburku

Zámek ve Šluknově a muzeum v Rumburku na Děčínsku vystavují betlémy od místních výtvarníků i tvůrců z různých koutů republiky i světa. Ve Šluknovském výběžku je betlémářství tradičním řemeslem, v Jiříkově sídlí dokonce spolek, který vyrábí papírové betlémy. Výrobky od členů spolku si mohou zájemci prohlédnout jak v muzeu, tak na zámku.

Na zámku ve Šluknově se mohou návštěvníci potěšit pohledem na různorodé betlémy do února. Vedle výrobků od místních betlémářů jsou k vidění svaté trojice z Německa, Španělska, Ekvádoru, Panamy či Peru. Zájem o výstavu je velký, řekla pracovnice infocentra Jitka Schneiderová. Pro děti jsou podle ní připravené tvůrčí dílny, dospělí si mohou vybrat ručně vyráběné ozdoby a zakoupit je v infocentru. Protože jsou ale součástí výstavy, mohou si je vyzvednout až po jejím skončení. Součástí expozice je i velký betlém od německých výrobců, který byl vytvořen na míru pro zámek, sdělila Schneiderová. Jeden betlém vyrobili handicapovaní a další betlémy děti z místních školských zařízení.

Návštěvníci zámku Šluknov si mohou výstavu prohlédnout denně do 22. prosince 2022, poté ve dnech 26., 27. a 28. prosince 2022. V novém roce od 2. ledna do 2. února 2023 a to pravidelně od 9 hodin do 17 hodin.

Betlémy v Rumburku se rovněž těší velké oblibě. Muzeum si připravilo jak historické betlémy, tak jesličky od současných tvůrců. Zajímavostí je například secesní betlém z 19. století. Je vyroben z papíru a pohybuje se, řekla archeoložka Petra Kabeláčová. »Máme tu také železnobrodský betlém od pana Zdeňka Sochora, který je na Železnobrodsku jeden z posledních, který vyrábí hutní skleněné betlémy,« doplnila archeoložka. Návštěvníky zaujme i největší betlém ve výběžku, který patří do stálé expozice muzea nebo jesličky od krásnolipského řezbáře. »Máme tu i takovou unikátnost. A tou je betlém, který byl nalezen detektorem kovů. Je to spíš zajímavost, není úplně líbivý, ale tím, že byl uložen v hrnci, tak se po 70. letech našel. Dochovaly se dřevěné figury,« uvedla Kabeláčová.

Tradiční vánoční výstavu betlémů v rumburském muzeu si může přijít vychutnat až do 2. února a to v úterý až středa od 10 hodin do 15 hodin a nebo od čtvrtka do neděle od 10 hodin do 17 hodin. V lednu je o víkendu muzeum zavřené.

(mac, čtk)

FOTO – muzeumrumburk.cz, ČTK/Ondřej Hájek

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy