Home Pel mel Výstava v sokolovském muzeu představuje hornické betlémy, z cínu i dalších materiálů

Výstava v sokolovském muzeu představuje hornické betlémy, z cínu i dalších materiálů

Dřevěný betlém Josefa France FOTO - ČTK/Slavomír Kubeš

Muzeum v Sokolově letos připravilo výstavu netradičních betlémů. Ve vitrínách sokolovského zámku jsou vystavené několikapatrové hornické betlémy i dioráma s cínovými figurkami, které jsou typické pro těžařskou oblast Sokolovska. Součástí muzejní expozice je i vzácný betlém vyrobený vězeňkyní koncentračního tábora ve Svatavě, řekl dnes ředitel sokolovského muzea Michael Rund. Výstava betlémů je v sokolovském zámečku k vidění do 29. ledna.

Sbírka sokolovského zámku čítá několik desítek betlémů a dioramat s vánoční tematikou. Jsou vyrobené z různých materiálů, od dřeva, keramiky, papíru až po kukuřičné šustí či sklo. Nejstarší pochází z konce 19. století, mnoho z nich je z první poloviny 20. století, ale vystavené jsou i novodobé betlémy. Mezi nimi jsou například dřevěné, vyřezávané betlémy se sokolovskými motivy, jako je sokolovský zámek, evangelický kostel, bývalý klášterní kostel sv. Antonína Paduánského či těžařská věž.

Součástí sbírky s regionálními prvky je i mechanický hrací betlém, kde jsou kromě chlévu s Pannou Marií, Josefem a Ježíškem zobrazeni také horníci v dolech. Betlém byl vytvořen v první polovině 20. století, kdy na Sokolovsku převládala hlubinná těžba hnědého uhlí.

Raritou sokolovského zámku je papírový betlém zhotovený Slovinkou Nadjou Blaganje, která byla vězněna v pracovním táboře ve Svatavě. Autorka ho vyrobila z odpadové lepenky na Vánoce roku 1944 přímo v táboře. »Jsou tam skryté symboly. Vidíme tady asi Nadju, která kouká do chléva na Ježíška skrz zamřížované okno. Jsou tu i postavy v krojích, které jsou typické pro oblast Slovinska, kde bydlela,« řekl ředitel. Betlém se do sokolovského muzea dostal v 60. letech, kdy ho přivezla sama autorka.

Výstavy a expozice v Muzeu v Sokolově jsou přístupné od středy do neděle od 9 hodin do 12 hodin a pak od 13 hodin do 17 hodin. Od 24. prosince do 27. prosince je muzeum zavřeno stejně jako 1. ledna 2023.

(mac, čtk)

FOTO – omks.cz, ČTK/Slavomír Kubeš

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here