AI roboti se stávají horkým trendem na čínském spotřebitelském trhu 

Jakmile se nad horou Tchaj-šan ve východočínské provincii Šan-tung rozednilo, kovový čtyřnohý robot se pohyboval po strmých »Osmnácti zákrutách«, 1 460metrovém stoupání, s úložnou schránkou připevněnou na zádech. 

Zatímco turisté se namáhavě nadechovali, tento obratný stroj se ladně vyhýbal davům, udržoval rovnováhu a bez námahy nesl náklad o hmotnosti 120 kg po 45stupňovém svahu. Video zachycující tuto scénu se stalo virálním na čínských sociálních sítích. 

Tento robotický pes řízený umělou inteligencí, nasazený logistickou společností pod záštitou Taishan Cultural Tourism Group, pomáhá v oblasti Tchaj-šanu s úklidem odpadu po turistech a přepravou nákladu, čímž výrazně snižuje náklady na logistiku. 

S 8 miliony návštěvníků ročně, kteří na Tchaj-šanu vyprodukují 24 000 tun odpadu, zůstává ruční úklid nákladný a nebezpečný. »Robotický pes dokáže šplhat po horách, brodit se vodou a při přepravě nákladu překonávat překážky, což významně zlepšuje efektivitu,« uvedl pracovník společnosti. 

Tato inteligentní revoluce na vrcholu hory Tchaj-šan je živým odrazem rychle rostoucího trhu spotřebitelské robotiky v Číně. Od rychle vyprodaných humanoidních robotů po rostoucí popularitu robotických společníků – tyto stroje se vyvíjejí z pouhých kuriozit v nepostradatelné pomocníky. 

Odhady průmyslu naznačují explozivní růst – čínský trh s humanoidními roboty by měl do roku 2025 dosáhnout hodnoty 5,3 miliardy jüanů (přibližně 739 milionů amerických dolarů). Do roku 2029 by se toto číslo mělo vyšplhat na 75 miliard jüanů, což představuje 32,7 % globálního prodeje, uvádí zpráva z konference humanoidních robotů 2024. 

Vládní politika dále podporuje rozmach AI robotů. Směrnice čínského Ministerstva průmyslu a informačních technologií z listopadu 2023 zdůrazňuje dosažení průlomů v klíčových robotických technologiích do roku 2025. Města jako Čchung-čching a Šen-čen nyní financují projekty zaměřené na vývoj robotických systémů s fyzickou interakcí s okolním světem. 

AI roboti rovněž naplňují společenské potřeby. Například v Čchung-čchingu sedmdesátiletý pacient po mrtvici Zhang Li znovu získal pohyblivost díky použití nositelného exoskeletu. 

»Tato zařízení analyzují pohyby kloubů, aby předvídala záměr uživatele a přizpůsobila mu motorickou podporu, čímž revolučně mění rehabilitaci seniorů a osob se zdravotním postižením,« uvedl Ge Chengjun, marketingový manažer společnosti zabývající se lékařskými technologiemi v Čchung-čchingu. 

Kromě praktických asistentů AI roboti mění i koncept hraček a domácích mazlíčků. Jednou z hvězd trhu je Sirius, kapesní robotický pes, který tančí, reaguje na příkazy a dokonce vrtí ocasem, čímž si získává uživatele svým interaktivním šarmem. 

»Je to malý, vysoce integrovaný inteligentní čtyřnohý robot, který dokáže porozumět a reagovat na lidské příkazy,« uvedl Kang Xiaohu, spoluzakladatel společnosti Hengbot Innovation Ltd., která za robotem stojí. 

Od horských sběračů odpadu přes rodinné společníky až po asistenty pro seniory a interaktivní mazlíčky – odborníci se shodují, že AI roboti postupně pronikají do čínského spotřebitelského prostředí. 

»Tato transformace jde daleko za hranice technologického pokroku – zasahuje samotné jádro lidských potřeb,« dodal Kang.

(Xinhua)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy