Home Pel mel Zajímavosti Z Bohuslavic odletěli čápi, jaké měli počasí?

Z Bohuslavic odletěli čápi, jaké měli počasí?

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Čápi z Bohuslavic odletěli a na stránkách fanoušků obyvatel bohuslavického hnízda je nyní k nalezení zajímavé ohlédnutí za počasím, které letošní pobyt čápů provázelo, uvedl na své facebookové stránce Český hydrometeorologický ústav.

»Duben i květen byly proti průměru chladnější a sušší, což bylo pro vývoj čápat příhodnější než loni. Závěrečnou fázi líhnutí ovlivnily silnější deště, kvalitní konstrukce hnízda však udržela čápata v suchu. ‚Zmrzlí muži‘ letos stejně jako loni nedorazili, ale přízemní mrazíky se ještě objevily (poslední 9. května, den před počátkem líhnutí),« shrnuli fanoušci.

V prvním prázdninovém měsíci panovaly též slabě nadnormální teploty, srážek se spíše nedostávalo. »Ideální podmínky na letový trénink čápat,« doplnili. Den po prvním letu Vilemíny a Iris následoval nejteplejší den roku s maximální teplotou +33,6 °C. »Prožili jsme 18 dnů letních a dva tropické. V první dekádě srpna nastoupilo chladné a deštivé počasí. Po konci této periody začala podzimní migrace. Do odletu čápů se vyskytlo devět letních a dva tropické dny. Bohdan s Bohunkou se vydali na cestu v době po srpnovém teplotním vrcholu, kdy se za studenou frontou mírně ochladilo, a pro let byla vhodná termika,« konstatovali fanoušci.

Hnízdo pak podle nich zasáhlo několik bouřek se spíše slabší intenzitou. Nevyskytly se ale ani příliš blízké údery blesku. Jenom při krupobití 16. dubna a 16. června padaly kroupy o velikosti do jednoho centimetru.

(cik)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here