Ve čtvrtek 24. října krátce před půl desátou večer středoevropského letního času proletěl jižně od naší republiky, tedy nad Rakouskem, velmi jasný meteor – bolid. Uvedl to na svých internetových stránkách Astronomický ústav Akademie věd ČR.
»Tou dobou bylo téměř na celém našem území jasno, stejně jako nad velkou částí střední Evropy, a tak tento mimořádně jasný bolid viděl velký počet náhodných svědků,« uvedl tiskový tajemník astronomického ústavu Pavel Suchan s tím, že svědci událost zachytili a naposílali i své originální fotografie.
Meteoroid o hmotnosti přibližně 55 kilogramů vstoupil do atmosféry přesně v 21 hodin 24 minut a 38 sekund středoevropského letního času. Začal svítit ve výšce 95,9 km nad zemí nad východními Alpami západně od významného rakouského poutního místa Mariazell. Těleso se v té době pohybovalo rychlostí 17,4 km/s (tedy z hlediska srážkových rychlostí těchto těles se Zemí relativně pomalu) a po dráze skloněné 51,3 stupně k zemskému povrchu pokračovalo v letu severozápadním směrem (azimut 48,8 stupně na západ od severu) a postupně zjasňovalo. Maximální jasnost -13,5 magnitudy bolid dosáhl v relativně výrazném maximu ve výšce 39,4 km nad řekou Ybbs u vesnice Gleiss a poté pokračoval v letu, až pohasl ve výšce 23,2 km poblíž městečka Haag v Dolním Rakousku. Celou světelnou dráhu dlouhou 93,7 km uletěl za 6,4 sekundy.
»Před srážkou se Zemí tento meteoroid obíhal Slunce po typické asteroidální dráze, která byla jen velmi málo skloněna k rovině ekliptiky, tj. rovině zemské dráhy. V přísluní protínal dráhu planety Země a dostával se mezi zemskou dráhu a dráhu planety Venuše a v odsluní se nejdále dostal za dráhu planety Mars do centrální části hlavního pásu asteroidů. Jeden oběh kolem Slunce tomuto meteoroidu trval 2,5 roku. Tento charakter dráhy v kombinaci s fyzikálními vlastnostmi meteoroidu, které jsme zjistili z jeho průletu atmosférou, znamená, že se s největší pravděpodobností jednalo původem o malý úlomek asteroidu pocházejícího z hlavního pásu planetek,« popsal na svém webu Astronomický ústav Akademie věd ČR.
(mac)
FOTO – Astronomický ústav AV ČR
))))) Žhavé dívky na vás čekají na — Nu21.eu