Home Pel mel Zajímavosti Čínská ekonomika související s chovem domácích zvířat má značný obrovský růstový potenciál

Čínská ekonomika související s chovem domácích zvířat má značný obrovský růstový potenciál

Zaměstnankyně se stará o psa v salonu pro domácí zvířata ve čtvrti Feng-tchaj v čínském hlavním městě Pekingu, 9. června 2022. FOTO - Xinhua/Zhao Tingting

Li Kuang-lin dopřává svému domácímu psu, zlatému retrívrovi, špičkové krmivo, pochutiny a hračky a bere ho do salonu krásy pro domácí zvířata, aby ho vykoupal a nechal upravit, a věnuje mu stejnou péči a pozornost, jakou by věnoval svému dítěti.

»Za posledních pět let jsem za péči o svého mazlíčka utratil ne méně než 60 000 jüanů (asi 8418 amerických dolarů),« říká šedesátiletý Li, který žije v severočínském městě Tchien-ťin.
»Pokaždé, když přijdu domů z práce, moje milovaná kočka se krčí u dveří a čeká na mě. Únava a starosti brzy opadnou,« říká Čao Jang, mladá žena pracující v Tchien-ťinu. Domácí kočka jí poskytuje společnost v osamělých obdobích.

Podle bílé knihy o čínském podnikání s domácími mazlíčky, kterou zveřejnil čínský web pethadoop.com, bylo v roce 2022 ve městech v Číně více než 70,43 milionu majitelů domácích zvířat (psů a koček), což představuje meziroční nárůst o 2,9 %.
Z údajů poradenské společnosti Frost & Sullivan vyplývá, že počet domácích mazlíčků v Číně by se měl do roku 2024 zvýšit na 446 milionů.

William Čchen, viceprezident společnosti Nestle Purina PetCare, Zone Greater China, uvedl, že čínský průmysl domácích mazlíčků existuje méně než 30 let, ale se zlepšující se životní úrovní spotřebitelů a změnami ve struktuře spotřeby domácností se čínský trh se zvířecími mazlíčky intenzivně rozvíjí.

Podle výzkumné společnosti iiMedia Research dosáhne rozsah čínského sektoru domácích mazlíčků v roce 2022 hodnoty 493,6 miliardy jüanů, což představuje meziroční nárůst o 25,2 procenta, a očekává se, že do roku 2025 dosáhne velikost trhu 811,4 miliardy jüanů.

Takto obrovský potenciál růstu čínského sektoru chovu domácích zvířat přilákal mnoho domácích i zahraničních společností, aby se zapojily a dále investovaly.

Švýcarský potravinářský gigant Nestlé postavil v Číně výrobnu na krmivo pro domácí zvířata již v roce 2007. V dubnu 2023 spustil v Tchien-ťinu novou linku na výrobu špičkového konzervovaného krmiva pro domácí zvířata, která je čtvrtou špičkovou linkou společnosti Nestlé na výrobu tohoto krmiva na světě a první mimo Evropu a Spojené státy.

»Do plného provozu byla rovněž uvedena linka na výrobu granulí pro domácí zvířata s vyššími výrobními standardy a technologiemi zpracování. Nyní máme v Číně výrobní kapacitu pro mnoho různých kategorií výrobků pro domácí zvířata,« uvedl Čchen.

Společnost Yuanchuangpinzhi se sídlem v Tchien-ťinu, která se snaží nezůstat pozadu, zavedla dvě automatizované výrobní linky na krmivo pro domácí zvířata, včetně konzervovaného krmiva pro kočky, které běží na plnou kapacitu od září 2022.

»Zabýváme se především výzkumem a vývojem, výrobou a prodejem krmiv pro domácí zvířata. Od svého založení v roce 2018 dosáhla společnost ročního obratu přes 100 milionů jüanů,« uvedl Wang Čchen, spoluzakladatel společnosti.

Rychle se rozvíjí nejen odvětví zpracování a prodeje krmiv pro domácí mazlíčky, ale i další odvětví související s domácími mazlíčky, jako je péče o ně, kosmetika, výcvik a pojišťovací služby.

Společnost Ringpai Pet Hospital, založená v roce 2012, otevřela téměř 600 klinik pro domácí zvířata v 70 čínských městech a ročně přijme více než tři miliony domácích mazlíčků.

»Odvětví zdravotní péče o domácí mazlíčky je rychle rostoucím trhem. Očekáváme, že do roku 2025 překročíme hranici 1 000 klinik pro domácí mazlíčky,« uvedl Chu Wen-čchiang, úřadující prezident nemocnice.

Čínské úřady v posledních letech vydaly řadu regulačních opatření a regulačních směrnic pro léčbu, léčiva a krmiva pro domácí mazlíčky, aby podpořily rozvoj odvětví chovu domácích mazlíčků.

Podle údajů zveřejněných platformou qcc.com, která je systémem pro vyhledávání podnikových údajů, má Čína v současné době více než 2,47 milionu podniků souvisejících s domácími zvířaty a v roce 2022 vznikne téměř milion nových souvisejících podniků.

Čínský sektor domácích mazlíčků se rychle rozvíjí a související spotřeba vykazuje obrovskou vitalitu, což přináší obrovský potenciál pro růst odvětví ekonomiky domácích mazlíčků, uvedl Sin Šengpeng, viceprezident Čínské asociace veterinárních lékařů.

Neustálá expanze »ekonomiky domácích zvířat« však znamená, že jsou zapotřebí také příslušné právní předpisy, které budou řídit zdravý a řádný rozvoj tohoto odvětví, uvedl Sin.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here