Nová studie čínských vědců odhalila mechanismus bakteriální terapie rakoviny s využitím geneticky upraveného bakteriálního kmene, což představuje průlom a nabízí novou naději pro vývoj příští generace protinádorových terapií.
Výsledky společného výzkumného týmu z Šenčenského institutu pro pokročilé technologie (SIAT) a Šanghajského institutu výživy a zdraví, obou pod Čínskou akademií věd, byly zveřejněny v odborném časopise Cell.
Zkoumání využití antinádorových bakterií v léčbě rakoviny sahá až do 60. let 19. století. Přestože má tento koncept dlouhou historii, klinické využití bakteriální terapie rakoviny naráželo na významné překážky v oblasti bezpečnosti a účinnosti.
Nedávné pokroky v syntetické biologii umožnily vývoj nových antinádorových bakterií a otevřely nové možnosti pro výzkum imunoonkologie. Praktická aplikace těchto bakterií však byla doposud komplikována nejasnými mechanismy, kterými se vyhýbají imunitní obraně hostitele a zároveň aktivují protinádorovou odpověď, uvedl Liu Čen-li, jeden z vedoucích vědců projektu ze SIAT.
V této studii vědci geneticky upravili oslabený bakteriální kmen, nazvaný Designer Bacteria 1 (DB1), který dokáže efektivně přežít a množit se v nádorových tkáních, zatímco v normálních tkáních je eliminován. Dosahuje tak pozoruhodného „cílení na nádor“ i „odstraňování nádoru“.
Aby vědci pochopili, jak DB1 těchto efektů dosahuje, zkoumali interakce mezi bakteriemi a nádory. Zjistili, že účinnost DB1 je úzce spojena s paměťovými cytotoxickými T buňkami v nádoru, které jsou po terapii DB1 znovu aktivovány a rozšířeny. Kromě toho DB1 zpomaluje migraci neutrofilů v nádorech, což bakteriím pomáhá přežít v cílové oblasti.
Vědci rovněž zjistili, že klíčovou roli v tomto procesu hraje signální molekula interleukin-10. Jeho účinnost závisí na vysoké reakci receptoru interleukinu-10 na T buňkách a neutrofilech výhradně v nádorech.
»Naše zjištění objasňují klíčový, dosud nevyřešený mechanismus bakteriální terapie rakoviny. Tento mechanismus nejen přináší cenné poznatky, ale také slouží jako vodítko pro návrh geneticky upravených bakterií, čímž se zvyšuje bezpečnost a účinnost léčby,« uvedl Liu.
Vědci tuto terapii ověřili na různých zvířecích modelech a výsledky ukázaly, že synteticky bioinženýrské bakterie významně potlačují růst, recidivu a metastázy různých typů nádorů.
V současnosti se výzkum posouvá směrem ke klinickým zkouškám, které poskytnou vědecký základ pro formulaci personalizovaných léčebných plánů v budoucnosti, uvedl Liu.
Geneticky upravené antinádorové bakterie mohou také sloužit jako transportní nosiče umožňující přesné uvolňování terapeutických léčiv, čímž otevírají novou cestu pro léčbu zhoubných nádorů, dodal.
(Xinhua)