Home Pel mel Věda a příroda Fotografie s »rudými skřítky« z Česka se stala astronomickým snímkem dne NASA

Fotografie s »rudými skřítky« z Česka se stala astronomickým snímkem dne NASA

FOTO - Daniel Ščerba

Americký Národní úřad pro letectví a vesmír (NASA) dnes zveřejnila jako svou astronomickou fotografii dne snímek pořízený českým fotografem Danielem Ščerbou. Ten v srpnu zachytil nadoblačné blesky, které se vyskytly nad silnou bouří nad severními Čechami. Informoval astronom a fotograf Petr Horálek.

Snímek nazvaný Red Sprite Lightning over the Czech Republic (Blýskání červených skřítků nad Českou republikou) je teprve 19. fotografií z Česka, kterou NASA v historii galerie fungující od roku 1995 zveřejnila, uvedl Horálek, jehož snímky se v prestižním výběru také objevily.

Ščerba fotografii oblohy pořídil na konci srpna ze vzdálenosti zhruba 200 kilometrů z Jeseníků nedaleko vysílače u Ondřejovic u česko-polských hranic. Zachytil na ní takzvané červené skřítky, tedy vzácné formy blesků, jejichž existenci potvrdili vědci teprve asi před 35 lety. Zachycené světelné úkazy se objevují na pouhý zlomek sekundy a nejlépe je lze pozorovat nad silnými bouřemi.

Úkaz byl pojmenován skřítek (vzdušný duch) pro jeho rozpustilou nepolapitelnost. Skřítci se vyskytují ve skupinách ve výškách 50–90 kilometrů nad povrchem země. Mají vizuálně rozmanité tvary, které krátce blikají na noční obloze. První vědecké videozáznamy pořídili vědci z Minnesotské university až 6. července 1989. Není totiž snadné je pozorovat. Až na výjimky jsou pro lidské oko téměř nepostřehnutelné. Jejich dokumentaci umožnilo teprve rozšíření digitální techniky a chronofotografie.

Astronomický snímek dne NASA (APOD) je prestižní ocenění nejzajímavější fotografie vesmíru, kterou pro každý den vybírají a doplňují popisem profesionální astronomové.

(mac, čtk)