Home Sport Jankto se přiznal k homosexualitě. Světové weby jeho coming out řadí mezi...

Jankto se přiznal k homosexualitě. Světové weby jeho coming out řadí mezi hlavní zprávy

FOTO - sparta.cz

Fotbalový reprezentant Jakub Jankto překvapil coming outem. Ve videu na Twitteru se veřejně přiznal k homosexuální orientaci, což není v této sportovní komunitě rozhodně běžnou věcí. Ofenzivní záložník v současnosti působí v pražské Spartě, kde hostuje ze španělského Getafe.

»Jako všichni ostatní mám svoje silné stránky, mám svoje slabiny, mám rodinu, mám přátele. Mám práci, kterou dělám tak nejlépe, jak to jen umím. Už mnoho let, se vší vážností, profesionálně a s vášní. Jako všichni ostatní, chci i já svobodně žít svůj život. Bez strachu, bez předsudků, bez násilí. Ale s láskou. Jsem homosexuál. A už se nechci déle skrývat,« uvedl Jankto na Twitteru ve videu namluveném anglicky.

Sparta jeho coming out nehodlá dále komentovat. Na Twitteru klub uvedl pouze následující: »Jakub Jankto před časem otevřeně promluvil o své sexuální orientaci s vedením klubu, trenérem i spoluhráči. Vše ostatní se týká jeho osobního života. Žádné další komentáře. Žádné další otázky. Máš naši podporu. Žij svůj život, Jakube. Nothing else matters.«

Jankto je vůbec prvním hráčem ze španělské La Ligy, který se kdy k homosexualitě veřejně přiznal. Protože jde o známé jméno, navíc reprezentanta, není divu, že renomované světové deníky zařadily zprávu o hráčově coming outu na přední místa svých internetových stránek. Ať už se jedná o BBC, italskou Gazzetta dello Sport, britský The Guardian či španělské deníky MARCA a Mundo Deportivo.

Homosexualita ve fotbalovém světě zůstává stále velkým tabu a například v Kataru, kde se konalo prosincové mistrovství světa, je trestná. I proto byly v hledišti k vidění duhové barvy, které byly fotbalistům na nátlak tamního režimu při zápasech mezinárodní federací FIFA zakázány.

I v České republice je Jankto unikátem, žádný jiný hráč se k něčemu podobnému neodhodlal. Podporu mu vyjádřila jak reprezentace na svém profilu, tak kluboví spoluhráči. »Respekt, brácho!« napsali mu spoluhráči ze Sparty Casper Höjer, Kaan Kairinen či Lukáš Haraslín.

Jankto je odchovancem Slavie, ale v áčku si nezahrál jediný zápas. V osmnácti letech zamířil do italského Udine. Při premiéře v Serii A vstřelil gól Gianluigimu Buffonovi v zápase proti Juventusu. Jeho další kroky vedly do janovské Sampdorie. V jejím dresu hrál v letech 2019–2021. Na Letnou přišel v srpnu minulého roku ze španělského Getafe a až do říjnového zápasu s Pardubicemi, kde se zranil, patřil do základní sestavy týmu Briana Priskeho. Jarní duel v Olomouci proseděl jen na lavičce a v následujících dvou (proti Mladé Boleslavi a na Bohemce) se vůbec neobjevil v nominaci. Podle všeho jej znovu trápí zdravotní lapálie.

Z bývalého vztahu s partnerkou Markétou má Jankto tříletého syna. Pár se rozešel v roce 2021 a stal se »vděčným tématem« bulváru, hlavně kvůli řadě osočení ze strany fotbalistovy expřítelkyně.

(koz)

1 KOMENTÁŘ

  1. nu, teď už se jen nechat přeoperovat, aby si to užil i jako baba.
    Janktová na pravém křídle, to bude pro MS žen ve fotbale, naše spása a jeho cíl, se konečně beztrestně dostat mezi baby do sprch.
    Děs.
    A čůrat bude muset v sedě.
    Jsme zemí neomezených možností omezenců, jako je člověk Jankto.

Comments are closed.