Home Pel mel Zajímavosti K čemu je inverze dobrá? Díky ní jsou z některých šumavských vrcholků vidět Alpy

K čemu je inverze dobrá? Díky ní jsou z některých šumavských vrcholků vidět Alpy

Pohled na Alpy - Ilustrační FOTO - fotoaparat.cz/Lucie Cimrhanzlová

Inverzní počasí způsobilo, že z některých šumavských vrcholků je vidět na Alpy. Meteorologové tuto situaci zaznamenali v sobotu a očekávají ji ještě po dobu trvající inverze. Alpy jsou viditelné například z nejvyšší šumavské hory Velký Javor, řekla Eva Plášilová z českobudějovické pobočky hydrometeorologického ústavu. Alpy jsou vidět několikrát za rok i z jiných šumavských vrcholů.

»Jedná se o jev, který na Šumavě několikrát do roku nastane,« uvedla Plášilová. Za zvýšenou viditelností podle meteorologů stojí výjimečně suchý vzduch nad inverzí. Jeho vlhkost se pohybuje jen kolem 20 až 30 procent. Vrcholky Alp jsou ze Šumavy vzdušnou čarou vzdálené přibližně 300 kilometrů. »Ovšem vzhledem k dnešnímu počasí je vidět opravdu daleko,« uvedla o víkendu Plášilová.

Počasí na jihu Čech v těchto dnech ovlivňuje tlaková výše nad jihovýchodní Evropou. Proto se v regionu na řadě míst vyskytují mlhy. Nejvyšší denní teploty se budou pohybovat v rozmezí osmi až 11 stupňů, na horách mohou být o něco vyšší.

(mac, čtk)

FOTO – lipno.info, fotoaparat.cz/Lucie Cimrhanzlová

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here