Home Pel mel Zajímavosti Korunovace Karla III. se zúčastní více než 2200 hostů z 203 zemí

Korunovace Karla III. se zúčastní více než 2200 hostů z 203 zemí

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Korunovace britského krále Karla III., která se uskuteční 6. června ve Westminsterském opatství, se zúčastní více než 2,2 tisíce osob. Podle pondělního prohlášení Buckinghamského paláce mezi nimi budou hosté z 203 zemí, přičemž na nejvyšší úrovni bude zastoupeno přibližně 100 národů.

Jak se uvádí v prohlášení Kanceláře Jeho Veličenstva, kromě hlav států a vlád, které nejsou uvedeny, a členů královské rodiny, budou korunovaci Karla III. přihlížet hlavy vlád Walesu, Skotska a Severního Irska, generální guvernéři Společenství národů, lordi zastupující krále ve velkých správních celcích, zástupci různých církví, ozbrojených sil, diplomatického sboru, laureáti Nobelovy ceny, pracovníci společenských organizací a záchranných služeb. Kromě toho byly rozeslány pozvánky přibližně 400 mladým lidem, kteří pracují v charitativních organizacích založených současným panovníkem v době, kdy byl ještě princem Charlesem z Walesu, a jeho manželkou, královnou-konzorkou Camillou.

Korunovace Karla III. se uskuteční osm měsíců po smrti Alžběty II. Jak již bylo dříve oznámeno, na obřad byli pozváni představitelé Francie, Maďarska, Irska, Polska, Filipín, králové Španělska a Švédska, monacký kníže, japonský císařský rod, vedoucí představitelé Evropské unie a zástupci britského politického establishmentu.

Americký prezident Joe Biden v dřívějším telefonickém rozhovoru s Karlem III. uvedl, že jeho zemi bude na korunovaci zastupovat první dáma Jill Bidenová. Dánská královna Margrethe II. bude na obřadu chybět kvůli operaci. Ruský velvyslanec ve Velké Británii Andrej Kelyn dříve agentuře TASS řekl, že v současné politické situaci pozvání na korunovaci neočekává.

(jb, TASS)

1 KOMENTÁŘ

  1. Nemohu se stále zbavit dojmu, že v 21.století si hrát na monarchii, byť konstituční, je více než úsměvné. Jakékoliv přínosy královské rodiny pro Britské společenství jsou pofiderní a silně nadhodnocené. Ostatně i konflikt prince Harryho a jeho manželky Meghan s královskou rodinou asi tkví především v jejich odporu k monarchii. Hrozím se 6.května, kdy v našich masmédiích nebude nic jiného než přenosy z korunovace, jako by šlo o nejvýznamnější událost na světě. K smíchu!

Comments are closed.