Home Pel mel Věda a příroda Labuťák trenér je zpět v Plzni i s partnerkou. Připravuje se na...

Labuťák trenér je zpět v Plzni i s partnerkou. Připravuje se na trénink kanoistů

FOTO - desop.cz

Velký labutí samec přezdívaný trenér, který v minulých letech pronásledoval kanoisty trénující na Radbuze v Plzni, se znovu vrátil do lokality poblíž centra města. Labuťáka, který nalétával na kanoisty, přitom letos 8. dubna zvířecí záchranáři odchytili a i s jeho partnerkou převezli na Horní Kokotský rybník u Rokycan. Tentokrát jsou oba již tři týdny na řece Mži pod Lochotínskou lávkou a mostem Generála Pattona, řekl Karel Makoň ze Záchranné stanice živočichů Plzeň.

Bojovný labutí samec v minulých letech hnízdil u loděnice TJ Prazdroj Plzeň, kanoisty údajně strašil nálety zezadu a někteří se kvůli němu museli nechtěně vykoupat. »Dnes jsou labutě zpět v Plzni a možná, že to souvisí s další přípravou kanoistů na následující sezónu a ladění formy, zejména dorostu,« řekl s nadsázkou Makoň. Nezjistil, zda na nové místo labutě dolétly anebo dorazily po vodě od dolanského jezu. Podle Makoně se samice nechala přilákat na rohlík, ale »trenér« byl ostražitý.

Labuťáka, s nímž se Makoň setkává už od roku 2012, převezl v roce 2019 na Dolní Kokotský rybník, ale po dvou letech se vrátil do Plzně.

Makoň dále doplnil, že v minulém týdnu byly hlášeny další úhyny labutí sražených dráty velmi vysokého napětí vedoucí přes Berounku nad a pod Dolanským mostem. »Mladé labutě se učí létat a v rámci podzimního tahu se přesouvají celé rodiny z rybníků na řeky, a tak jedna labuť byla hlášená mrtvá v Berounce u Habrové a další dvě bez kroužku na louce pod zříceninou Věžka u Druztové a dráty elektrického vedení nad Dolanským mostem,« uvedl. Podle něj je zabezpečení linek technicky neřešitelné.

(mac, čtk)

FOTO – desop.cz