ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Jak byste se cítili, kdyby byly vaše příspěvky na sociálních sítích použity k zaškolení virtuálního asistenta bez vašeho souhlasu? Přesně to se děje milionům lidí, kteří patří na Facebook a Instagram, upozornil deník The Guardian.

Společnost Meta, mateřská společnost Facebooku, přiznává, že používá veřejné příspěvky členů Instagramu i Facebooku k trénování svého nového asistenta umělé inteligence Meta AI.

Meta AI je konverzační asistent, který dokáže reagovat na textové dotazy a generovat fotorealistické obrázky na základě textových podnětů. V beta verzi je k dispozici v aplikacích WhatsApp, Messenger a Instagram a brzy se objeví i v chytrých brýlích Ray-Ban Meta a Quest 3. Meta AI využívá generativní technologie, jako jsou Llama 2 a Emu, které jsou schopné vytvářet text a obrázky z velkých souborů dat.

Podle Nicka Clegga, prezidenta společnosti Meta pro globální záležitosti, používá technologický gigant k trénování umělé inteligence Meta jak text, tak fotografie z veřejných příspěvků z Instagramu a Facebooku. Příspěvky jsou podle něj vybírány na základě jejich popularity a angažovanosti a před vložením do systému AI jsou zbaveny všech osobních údajů. Říká také, že společnost Meta zabudovala do systému Meta AI ochranná opatření, která mají zabránit zneužití a zneužití, například odfiltrování škodlivého nebo urážlivého obsahu.

Někteří lidé, kteří platformy používají, vyjádřili obavy ohledně ochrany soukromí a etických důsledků používání jejich veřejných příspěvků k trénování Meta AI. Tvrdí, že společnost Meta od nich nezískala výslovný souhlas s použitím jejich příspěvků a že nebyli informováni o tom, jak jsou jejich údaje využívány.

Společnost Meta nezveřejnila, kolik příspěvků použila k tréninku své umělé inteligence ani jak hodlá informovat členy, jejichž příspěvky byly použity. Rovněž neprozradila, jak bude řešit žádosti členů, kteří se chtějí odhlásit z používání svých příspěvků pro trénink umělé inteligence. Společnost Meta uvedla, že bude i nadále používat veřejné příspěvky ke zlepšování Meta AI, stejně jako dalších funkcí AI, jako jsou nálepky AI, restyle a pozadí.

(jb)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here