»Toho dne stálo celé město Nuuk jednotně!« řekl Gustav Petersen, člen strany Naleraq, druhé největší strany v grónském parlamentu, s odkazem na protest proti Spojeným státům, který se konal 15. března.
»Nikdy by mě nenapadlo, že to, co spojí Gróňany, bude protest proti Spojeným státům,« dodal.
Grónsko, největší ostrov na světě a autonomní území Dánska, bylo svědkem ojedinělé rozsáhlé demonstrace proti obnovenému územnímu nároku amerického prezidenta Donalda Trumpa na tento ostrov.
Podle místních médií se protestu zúčastnilo více než 1 000 lidí – což je působivý počet vzhledem k tomu, že Nuuk má pouze 15 000 obyvatel.
Demonstranti pochodovali z centra města k americkému konzulátu v Nuuku s transparenty jako »Nejsme na prodej«, »Grónsko pro Gróňany« a »Ameriko, jdi pryč«, čímž vyslali jasný vzkaz odporu vůči ambicím Washingtonu.
Petersen uvedl, že i když měli Gróňané během parlamentních voleb 11. března různé politické preference, v jednom se shodli: »Nechceme být Američany! Spojené státy nemohou považovat Grónsko za zboží, které lze podle libosti koupit.«
FOTO
Tento snímek pořízený 20. března 2025 zachycuje scenérii města Nuuk, Grónsko, autonomní území Dánska. (Xinhua/Zhao Dingzhe)
Protest vyvolaly Trumpovy výroky v Bílém domě, kde během setkání s generálním tajemníkem NATO Markem Ruttem zopakoval svůj zájem získat kontrolu nad Grónskem. Naznačil také plány na rozmístění dalších amerických jednotek na ostrově.
Americký konzulát v Nuuku, jedna z nejseverněji položených amerických diplomatických misí, byl při návštěvě reportérů agentury Xinhua uzavřen. »V den našeho protestu to bylo stejné – naprosto opuštěné,« řekl Petersen.
Před konzulátem vyjádřil svůj nesouhlas s Trumpovým návrhem obyvatel Nuuku Nikolaj Davidson, který pracuje v jatkách.
»Nechci být Američan a ani moje rodina nebo přátelé,« řekl. »Téměř každý v mé rodině s Trumpem nesouhlasí. Co vím, naprostá většina Gróňanů nechce, aby se Grónsko stalo součástí Spojených států. Americký systém zdravotnictví a sociálního zabezpečení pro nás není přitažlivý.«
Davidson se domnívá, že hlavní motivací Trumpa jsou bohaté přírodní zdroje Grónska. »Stejně jako to už americká vláda dělala dříve, může si Trump hledat různé záminky, jak legalizovat převzetí Grónska,« varoval.
Místní pekař Oliver Kristensen označil Trumpův přístup za nepřijatelný. »Pokud chce Trump spolupracovat s Dánskem a Grónskem, existují lepší způsoby. Ale on si zvolil cestu agrese,« řekl.
Zájem Trumpa o Grónsko není nový. Už během svého předchozího funkčního období veřejně navrhl, že ostrov koupí.
Od znovuzvolení do úřadu Trump opakovaně vyjadřuje silnou touhu prosadit kontrolu nad Grónskem. V lednu na ostrov vyslal dokonce svého syna Donalda Trumpa mladšího.
FOTO
Muž kráčí se třemi dětmi ve sněhu v Nuuku, Grónsko, autonomní území Dánska, 19. března 2025. (Xinhua/Peng Ziyang)
Grónští političtí lídři se proti těmto snahám ostře vymezili. Jens-Frederik Nielsen, předseda strany Demokraatit, která je nejsilnější v grónském parlamentu a momentálně vede koaliční jednání, označil Trumpovy výroky za »nevhodné«. Vyzval Gróňany, aby se sjednotili proti vnějším tlakům ze strany USA.
Mute Egede, premiér autonomní grónské vlády a předseda strany Inuit Ataqatigiit (IA), rovněž odsoudil Trumpova slova a svolal mimořádné jednání předsedů stran.
Podporu Grónsku vyjádřili i dánští a unijní představitelé. Dánský ministr zahraničí Lars Løkke Rasmussen prohlásil, že Grónsko je součástí Dánska a nic nenasvědčuje tomu, že by si Gróňané přáli přerušit vazby na Dánsko a připojit se ke Spojeným státům.
Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyen uvedla, že EU podporuje suverenitu a územní celistvost Dánska, včetně Grónska.
Masaana Egede, šéfredaktor grónského deníku Sermitsiaq, uvedl, že přestože mají Gróňané na různé otázky různé názory, odpor vůči americké kontrole nad Grónskem je všeobecně sdíleným postojem.
Průzkum zveřejněný dánskými médii v lednu rovněž ukázal, že 85 procent Gróňanů je proti začlenění Grónska do Spojených států.
(Xinhua)