Home Pel mel Zajímavosti Nejdelší kniha na světě se nedá číst. I tak je ale vyprodaná

Nejdelší kniha na světě se nedá číst. I tak je ale vyprodaná

FOTO – JBE a ilanmanouach.com

Nejdelší existující knihou světa, která se dostala na trh, je limitovaná edice japonského manga komiksu One Piece. Má 21 450 stran a více než tisícovku kapitol. Šířka hřbetu »knihy« je 80 centimetrů a váží 17 kilogramů. Fyzicky se nedá přečíst, takže nejde ani tak o knihu, jako spíše o sochu.

Kniha, jejíž cena je 1900 eur (asi 46 650 korun), není připsána autorovi, který manga One Piece napsal a nakreslil, Eiičiru Odovi. Komiks vychází od roku 1997 každý týden v japonském časopise Šónen Džump. Místo toho se prodává jako dílo Ilana Manouacha, multižánrového umělce, který navrhl limitovanou edici s názvem ONEPIECE.

Manouach vytiskl japonské digitální vydání One Piece a svázal je dohromady, přičemž komiks nezpracoval jako knihu, ale jako »sochařský materiál«, či umělecké dílo, jak uvádí francouzský vydavatel knihy nakladatelství JBE.

Jak řekl mluvčí JBE deníku Guardian, ONEPIECE je »socha, která má podobu knihy, ovšem nejde číst«. Je zatím největší na světě co do počtu stran a šířky hřbetu a záměrem umělce bylo zhmotnit duální podstatu komiksů, které mají »užitnou hodnotu pro čtenáře a směnnou hodnotu pro sběratele«.

Komiksy už dlouho existují jako zboží i jako literatura, což už přijal i samotný komiksový průmysl. Například jedna ze společností, CGC, nabízí službu, kdy komiksy zákazníků třídí a zatavuje do ochranného plastu.

Zároveň se prý chtěl autor vyjádřit k fenoménu online šíření a bezuzdné digitalizaci komiksového průmyslu, která zpochybňuje nejmodernější komiksové řemeslo a posouvá ho jednoduše do kategorie »velkých datových souborů«, dodal vydavatel.

Ať už je ONEPIECE klasifikován jako cokoli, rozhodně se zdá, že pro něj existuje trh, protože limitovaný náklad 50 výtisků byl po vydání sedmého září vyprodán za pouhých několik dní.

Původní manga One Piece jejíž autorem je Eiichiro Oda je v Guinnessově knize rekordů zapsána jako kniha s největším počtem vydaných výtisků jedné komiksové série od jediného autora. Do včerejška bylo vydáno více než 416 milionů výtisků.

Pokud vás zajímá, zda tvůrce One Piece, Eiichiro Oda, může podat žalobu za porušení autorských práv, pak nejste sami. Francouzští vydavatelé díla JBE si myslí, že se tak nestane, protože toto dílo je považováno za nečitelné.

JBE má sice pravdu v tom, že je to nečitelné, ale i tak využívají jméno a kresby One Piece k tomu, aby vydělávali. Už to samo o sobě vypadá jako porušení autorských práv.

Zda k žalobě dojde nebo ne, ukáže až čas.

(mac, čtk)

FOTO – JBE a ilanmanouach.com

Předchozí článekPokud stát nepomůže sportu s energiemi, zaplatí později stonásobek
Další článekNa Ukrajině přišlo, co přijít muselo

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here