Pylová alergie způsobila v Japonsku škody za více než 2,7 miliardy dolarů

Japonská ekonomika od ledna do března letošního roku utrpěla ztráty ve výši 383,1 miliardy jenů (přes 2,7 miliardy dolarů) v důsledku masové alergie lidí na pyl jehličnatých stromů. Takové výpočty provedl Institut pro ekonomický výzkum při velké pojišťovně Daiichi Life, informoval v úterý ekonomický list Nikkei.

Ztráty byly přičteny skutečnosti, že alergici v Japonsku mají tendenci v pylové sezóně méně chodit ven. Tím se snižují příjmy stravovacích zařízení, zábavního průmyslu, dopravních toků apod. V letošním prvním čtvrtletí bylo hodně suchých slunečných dnů se silným větrem, což mělo za následek aktivní rozptyl pylu. Podle oficiálních údajů způsobuje alergii téměř 40 % obyvatel Japonska.

Japonská vláda přijala 30. května program, jehož cílem je snížit emise pylu v příštích 30 letech na polovinu. V plánu je rozšířit roční těžbu japonského cedru, který je hlavním zdrojem pylu, z 50 000 na 70 000 hektarů. Během příštích deseti let se plocha těchto lesů sníží o 20 % a budou vysázeny jiné stromy. Od jara příštího roku bude uveden do provozu nový varovný systém založený na superpočítačových výpočtech a umělé inteligenci, který bude upozorňovat na směry šíření pylu.

Vláda bude také dotovat výrobu moderního léku proti tomuto typu alergie, který způsobuje různě závažné dýchací a zrakové potíže.

Po druhé světové válce Japonsko vysadilo na horských svazích rozsáhlé plochy jehličnatých stromů s cenným dřevem. Právě tyto lesy se staly zdrojem patogenního pylu. Japonský premiér Fumio Kišida během parlamentního slyšení v dubnu letošního roku označil vzniklé alergie za »jeden z nejpalčivějších sociálních problémů země«.

(jb, TASS)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy