Sněhový festival v japonském Sapporu přilákal 1,75 milionu lidí

Každoroční Slavnosti sněhu (Yuki Matsuri) v severojaponském městě Sapporo na ostrově Hokkaidó letos navštívilo nejméně 1,75 milionu lidí, což je srovnatelné s obdobím před koronavirem, uvedl organizátor akce.

Festival se konal od 4. do 11. února. Poprvé od roku 2020 se konal v obvyklém formátu. Dva roky po sobě organizátoři v tomto období pořádali různé online akce s tématikou Yuki Matsuri, například zimní fotografickou soutěž a amatérskou soutěž v tvorbě sněhových soch. V roce 2020 navštívily festival před pandemií přibližně 2 miliony lidí.

Letos bylo na hlavním místě Yuki Matsuri v centrální čtvrti Sapporo Odori instalováno několik velkých sněhových a ledových soch, včetně modelu historické budovy Hoheikan z konce 19. století. Během festivalu bylo v provozu další místo, Susukino, na okraji města. Na sochách se tradičně podíleli příslušníci Sebeobranných sil, zaměstnanci radnice v Sapporu, dobrovolníci a obyvatelé města.


Mezinárodní soutěž o nejlepší sněhovou sochu se však letos nevyhlašovala. Organizátoři také v místech konání akce nezřídili stánky s občerstvením.

Sněhový festival v Sapporu se koná od roku 1950. Začal jako jednodenní akce, když šest místních studentů postavilo v parku Ódori šest sněhových soch. Festival rychle získával na popularitě a dlouho tak nezůstal jen soutěží místních nadšenců. V roce 1955 se do výroby sněhových soch poprvé zapojily příslušníci Japonských sil sebeobrany, kteří postavili první masivní sněhové sochy. Od té doby se stal hlavní tradicí Yuki Matsuri a obyvatelé Sappora se začátkem ledna scházejí, aby sledovali, jak armáda přiváží tuny sněhu a hromadí ho v centru města.

Festival si postupně získal mezinárodní věhlas a od roku 1974 se zde koná mezinárodní soutěž ve vyřezávání ze sněhu a ledu. V současné době je Yuki Matsuri považováno za nedílnou součást kulturního života v Sapporu a hlavní událost roku, která přitahuje statisíce turistů z různých zemí.

(jb, TASS)

FOTO – Twitter

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy