Sonda odhalila 12mm díru v poškozené kosmické lodi Progress MS-21

Vesmírná nákladní loď Progress MS-21, u které došlo k úniku chladicí kapaliny, měla 12mm díru, informovala v úterý ruská státní kosmická korporace Roskosmos.

V nákladní kosmické lodi Progress MS-21 došlo 11. února k úniku chladicí kapaliny, když se nákladní loď připravovala na odpojení od Mezinárodní vesmírné stanice (ISS). U zásobovací lodi, která měla 18. února ukončit svůj let v rámci ISS, došlo k odtlakování chladicího okruhu. Vesmírná nákladní loď byla z bezpečnostních důvodů od orbitální stanice izolována. Šéf Roskosmosu Jurij Borisov uvedl, že byla zřízena zvláštní komise, která se má zabývat příčinami incidentu. Později odborníci dospěli k závěru, že pravděpodobnou příčinou anomálie byl vnější náraz z vesmíru. »Díra v chladiči měla průměr asi 12 mm,« uvedl Roskosmos v prohlášení na svém kanálu Telegram.

Nákladní loď Progress MS-21 se od ISS odpojila 18. února v 5.26 moskevského času. Po jejím odpojení kosmonauti Roskosmosu otočili nákladní vesmírnou loď v režimu dálkového ovládání, aby pořídili fotografie a video místa možného poškození. Poté byl režim dálkového ovládání vypnut a zásobovací loď pokračovala v letu vesmírem. Pozemní specialisté nezjistili na nákladní kosmické lodi Progress MS-21 žádné vnější poškození a komise přijala rozhodnutí odložit její deorbitalizaci a 19. února ji shodit do nesplavné části Tichého oceánu.

Únik chladicí kapaliny způsobil vnější náraz

Pravděpodobnou příčinou úniku chladicí kapaliny na palubě nákladní kosmické lodi Progress MS-21, jejíž zbytky dopadly 19. února do Tichého oceánu, je vnější náraz, oznámil Roskosmos.

»Podle předběžných údajů raketové korporace Eněrgija (součást Roskosmosu) došlo na lodi Progress MS-21, stejně jako dříve na lodi Sojuz MS-22, k vnějšímu nárazu,« uvádí se v prohlášení.

Specialisté Roskosmosu učinili tyto závěry po analýze fotografií pořízených po odpojení nákladní kosmické lodi od ISS. Snímky odhalují změny na vnějším povrchu zásobovací lodi, včetně chladiče ve výstrojním modulu a solárních panelů, upřesnila kosmická agentura.

»Odhalily díry, které nebyly zaznamenány ani při výrobě Progressu MS-21 v továrně, ani v době příprav na jeho start na kosmodromu Bajkonur, ani během letu kosmické lodi a jejího připojení k ISS,« zdůraznil Roskosmos.

(jb, TASS)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy