Když se šestadvacetiletá Siao Peng setkala se svým přítelem v autobuse v okrese Fu-ling v jihozápadním Čchung-čchingu, manželé instinktivně věděli, jaké auto by bylo ideální na svatbu.
»Ve srovnání s tradičními svatebními kolonami aut jsou autobusy ekologičtější a cenově výhodnější,« řekla a dodala, že její svatebčané strávili cestu zpěvem, fotografováním a vzpomínáním.
Takovéto jedinečné svatební aktivity jsou však v Číně, kde jsou tradiční svatby často okázalými záležitostmi s dlouhými kolonami vozidel, četnými zvyky a dlouhým seznamem hostů, poměrně netradiční.
Podle průzkumu, který provedla společnost Guyu Data, platforma pro analýzu dat a sociální komentáře spadající pod Tencent News, činily v roce 2021 průměrné náklady na svatbu mladých Číňanů přibližně 174 000 jüanů (asi 24 350 amerických dolarů), což byl 8,8násobek průměrného měsíčního příjmu každého páru. Významných 42 % dotázaných párů přiznalo, že jejich svatba překročila rozpočet.
Stejně jako Siao Peng se v současné době stále více mladých Číňanů odklání od složitých náležitostí tradičních svateb. Věří, že když se méně soustředí na zvyky a procedury, mohou se více soustředit na prožitek, emoce a skutečnou podstatu manželství.
Čtyřiatřicetiletá Lin Mo, která žije ve východočínské provincii Fu-ťien, letos uspořádala vlastní zjednodušený obřad. »Svatbu jsme s manželem pořádali sami a hlavní obřad trval jen deset minut, během kterých jsme pouze oslovili hosty a vyměnili si prstýnky,« uvedla.
Lin se domnívá, že obliba honosných svateb u mnoha Číňanů pramení z důležitosti, kterou přikládají »mianzi«, což je termín označující pocit důstojnosti nebo prestiže. Vždy chtějí před ostatními předvést svůj co nejlepší obraz, vysvětlila.
»Myslím, že svatby jsou velmi osobní a neslouží k předvádění se. Proto jsme se zaměřili na vlastní zkušenosti a zachovali to, co považujeme za nejdůležitější a co nám poskytuje dostatečnou emocionální hodnotu,« řekla Lin.
»Tradiční svatby v Číně zahrnují složitou řadu obřadů, které mají kořeny v historii a v dnešním rychlém životním stylu se mohou stát nepraktickými. Zjednodušené a personalizované svatby jsou pro mladé páry logickou a přirozenou volbou, protože pomáhají snížit finanční tlak a zlepšit jejich zážitky,« uvedl Mej Č’-kang, docent na Fakultě sociologie Středočínské univerzity.
Místní úřady v Číně se rovněž snaží reformovat svatební zvyky a zavedly řadu opatření. Jedním z příkladů je rozšířená praxe hromadných svateb po celé zemi.
Před 10. srpnem, tradičním svátkem Čchi-si, známým také jako čínský svátek svatého Valentýna, se ve čtvrti Nan-an v Čchung-čchingu konal hromadný svatební obřad, který organizoval místní úřad pro občanské záležitosti. Desítky párů si oblékly tradiční čínský oděv a prožívaly významný okamžik svého života.
»Ušetřilo nám to spoustu peněz a úsilí, protože jsme nemuseli hledat místo konání, plánovat procedury ani se obávat různých nečekaných událostí. Úřad se o všechno postaral,« uvedl Siung Čchi, jeden z novomanželů, který pochází z obvodu Jü-pej ve městě Čchung-čching.
»Cílem takových reforem svatebních zvyklostí je zamezit plýtvání, nereálným srovnáním a korupčním praktikám, jako jsou vulgární svatební žertíky. Jejich cílem je, aby si lidé uvědomili podstatu manželství, kterou je láska a zodpovědnost,« řekl Čchen Wej, docent na Vysoké škole státní správy Jihozápadní univerzity.
(Xinhua)