Home Pel mel Zajímavosti V brazilském Santosu bylo otevřeno Pelého mauzoleum

V brazilském Santosu bylo otevřeno Pelého mauzoleum

FOTO - Twitter

Na hřbitově, kde je trojnásobný mistr světa ve fotbale pohřben, se v pondělí otevřel veřejnosti Pelého památník. Informace o tom byly zveřejněny na internetových stránkách nekropole.

Rakev s tělem fotbalového krále je uložena ve speciálním mauzoleu v areálu nekropole Ekumenika, které si sám vybral pro svůj pohřeb a které je zapsáno v Guinnessově knize rekordů jako nejvyšší vertikální hřbitov na světě. Vstup do zrcadlové síně zdobí vlajky Brazílie a klubu FC Santos, za který v roce 1956 debutoval, a také sochy ve zlaté barvě, které zobrazují Pelého s rukama zkříženýma na hrudi a míčem pod pravou nohou. Návštěva mauzolea je zdarma, ale je třeba si předem rezervovat čas.

Jak bývalý útočník již dříve řekl, před 19 lety si pořídil výklenek v devátém patře nekropole, odkud je výhled na jeho domovský stadion Vila Belmiru. Toto patro bylo vybráno kvůli číslu, pod kterým v mládí hrál za místní fotbalový tým jeho otec. Následně se rodina bývalého útočníka z logistických důvodů rozhodla pohřbít ho v mauzoleu v přízemí nekropole.

Pele zemřel 29. prosince 2022 v soukromé nemocnici v San Paulu, kam byl přijat o měsíc dříve kvůli zhoršujícímu se zdravotnímu stavu s pokročilou rakovinou konečníku. Bylo mu 82 let. V Brazílii byl vyhlášen třídenní smutek.

Pelé (vlastním jménem Edson Arantis do Nascimento) je jediným hráčem na světě, který třikrát vyhrál mistrovství světa (1958, 1962, 1970). Pelé byl podle verzí sportovních médií vyhlášen nejlepším fotbalistou 20. století, byl zařazen do různých symbolických týmů století.

(jb, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here