Home Pel mel Zajímavosti V Itálii zabaveno violoncello z 18. století ukradené v roce 1995

V Itálii zabaveno violoncello z 18. století ukradené v roce 1995

ILUSTRAČNÍ FOTO - pixabay

Violoncello vyrobené Giovannim Battistou Rogerim, které je předmětem probíhajícího trestního vyšetřování, bylo na žádost ruské Národní centrály Interpolu zabaveno italskými orgány činnými v trestním řízení, sdělil agentuře TASS Valerij Kalačev, vedoucí Národní centrály Interpolu ruského ministerstva vnitra.

»Můžeme říci, že naši zahraniční kolegové se stále zaměřují na koordinaci úsilí v boji proti zločineckým organizacím a jednotlivým pachatelům zapojeným do krádeží kulturních statků. Výrazným příkladem je zabavení violoncella vyrobeného Giovannim Battistou Rogerim (Itálie, 18. století) v hodnotě 100 000 dolarů italskými orgány činnými v trestním řízení na naši žádost, které bylo předmětem trestního řízení vedeného vyšetřovacími orgány města Moskvy,« uvedl.

Violoncello vyrobené Giovannim Battistou Rogerim, žákem slavného italského loutnisty Nicoly Amatiho, se dostalo do Státní sbírky unikátních hudebních nástrojů v roce 1956. V letech 1991 až 1995 nástroj používal hudebník, ale v roce 1995 byl ukraden. V roce 2010 se sbírka stala součástí Ruského národního muzea hudby. Od té doby muzeum každoročně zasílá materiály orgánům činným v trestním řízení.

V květnu 2018 objevili pracovníci muzea na aukci ve Vichy ve Francii hudební nástroj, který se podle popisu velmi podobal violoncellu Giovanniho Battisty Rogeriho. V listopadu 2018 muzeum požádalo orgány činné v trestním řízení o znovuotevření trestního řízení ve věci krádeže violoncella.

(cik, TASS)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here