Home Pel mel Zajímavosti V soutěži Týden tlustých medvědů vyhrál aljašský obr s 635 kilogramy

V soutěži Týden tlustých medvědů vyhrál aljašský obr s 635 kilogramy

FOTO – Twitter/Katmai National Park

Aljašský Týden tlustých medvědů má po šestidenním klání vítěze. Soutěž opanoval 635 kilogramů vážící medvěd číslo 747, který získal 68 105 hlasů. O tom, kdo bude prohlášen nejmohutnějším medvědem hnědým v aljašském národním parku Katmai, každoročně hlasují on-line lidé z celého světa. Děje se tak na podzim, kdy se dny krátí, padá listí a medvědi se snaží spořádat co nejvíce lososů, než se uloží k zimnímu spánku. Na druhém místě s 56 876 hlasy letos skončila medvědice číslo 901.

»Nakonec (medvěd číslo) 747 roztrhal lososy i konkurenci a získal svou druhou korunku jako šampion roku 2022,« uvedl park na Twitteru. Medvěd 747 se však málem nedostal do finále kvůli bezprecedentnímu případu podvodu při hlasování v semifinále. »Zdá se, že se někdo rozhodl spamovat anketu Týden tučných medvědů, ale naštěstí je pro nás snadné rozpoznat, které hlasy jsou podvodné,« uvedl park v neděli.

Medvědi v parku Katmai, kde jich žije asi 2200, patří k nejmohutnějším na světě, a to díky množství lososů, kteří se do tamních řek dostávají z Bristolského zálivu na jihozápadě Aljašky. Soutěž o nejvypasenějšího chlupáče se koná již osm let v řadě. Diváci z celého světa mají díky kamerám podél řeky možnost sledovat, jak se medvědi před hibernací ládují lososy.

Medvěd číslo 747 v soutěži vyhrál již v roce 2020. V parku Katmai byl poprvé identifikován v roce 2004, tehdy byl ještě mladý a zkušeným rivalům v rybolovu nemohl konkurovat. S přibývajícím věkem se z něj ale stal úspěšný lovec. U řeky Brooks byl mezi koncem června a začátkem září k vidění téměř denně.

Stříbrná mladá medvědice číslo 901 soutěž nikdy nevyhrála, ale její nabírání na váze bylo letos obzvlášť znatelné. Pracuje na zdokonalování svých rybářských schopností a je známá jako nekompromisní obránkyně svého teritoria. Možná bude mít v zimě první mláďata. Její letošní zmohutnění s tím podle odborníků může souviset.

(mac, čtk)

FOTO – Twitter/Katmai National Park

Předchozí článekSkok na špek, počty, štangle salámu, zase počty a okoralá veka
Další článekPutin nabídl EU více plynu, míč je teď na její straně