Home Pel mel Věda a příroda Vědci našli vrak lodi Mesaba, která varovala Titanic před ledovcem

Vědci našli vrak lodi Mesaba, která varovala Titanic před ledovcem

FOTO – ČTK/bbc.com/bangor.ac.uk

Britští vědci pomocí nového typu sonaru objevili na dně Irského moře vrak obchodního parníku SS Mesaba, který v roce 1912 vyslal na palubu Titaniku varování před ledovými krami, s nimiž se loď později srazila. Obchodní loď Mesaba se potopila v roce 1918 po zásahu torpédem z německé ponorky, během první světové války, napsal o tom server BBC.

Nyní se vědcům z Bangorské univerzity podařilo pomocí nejmodernějšího vícepaprskového sonaru identifikovat vrak Mesaby a určit místo jejího posledního odpočinku. Tato technologie mapuje mořské dno a dokáže odhalit detaily struktur.

Mesaba byla jedním z 273 vraků ležících v 12 070 čtverečních kilometrech Irského moře, které byly naskenovány a porovnány s databází vraků britského hydrografického úřadu a dalšími zdroji. Patří mezi ně trawlery, nákladní lodě a ponorky, stejně jako velké zaoceánské parníky a tankery.

Mesaba byla postavena v Belfastu, stejně jako Titanic. Byla potopena torpédem vypáleným z německé ponorky U-118 při plavbě konvoje z Liverpoolu do Filadelfie cca 34 kilometrů od od Tuskar Rock jihovýchodně od Rosslare v Irsku. Při potopení přišlo o život dvacet lidí včetně velitele lodi a mladého námořníka.

Detaily ohledně nálezu zveřejnil v nové knize Echoes from the Deep (Ozvěny z hlubin) Innes McCartney, který se na objevu spolu s kolegy podílel.

Podle McCartneyho toto sonarové zkoumání přinese revoluci v podmořské archeologii a bude zajímavé i pro historiky či mořské biology. »V minulosti jsme se mohli několikrát za rok potopit na pár místech, abychom vizuálně identifikovali vraky,« řekl vědec. »Unikátní schopnosti sonaru z lodi Prince Madog nám umožnili vyvinout relativně nízkonákladový způsob, jak vraky prozkoumat. Výsledky můžeme i zpětně propojit s historickými informacemi, aniž bychom museli být fyzicky přítomní přímo na místě, což je nákladné,« dodal.

Posádka lodi Mesaba, která v dubnu 1912 plula přes Atlantik, poslala na Titanic radiotelegrafickou depeši o tom, že na trase pozorovala plující obří kry a kusy ledu. Toto varování však telegrafista na Titaniku nevyhodnotil jako naléhavé, a na kapitánský můstek se proto nedostalo. Titanic se později s jednou z ledových ker srazil a potopil. Zahynulo 1500 z 2200 lidí na palubě.

(mac, čtk)

FOTO – ČTK/bbc.com/bangor.ac.uk

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here