Home Pel mel Zajímavosti Vyjde druhá speciální bankovka s přetiskem. Tentokrát k 30. výročí měnové odluky

Vyjde druhá speciální bankovka s přetiskem. Tentokrát k 30. výročí měnové odluky

Pohled na bankovku v hodnotě 1000 Kč pod UV lampou FOTO - cnb.cz

Česká národní banka (ČNB) vydá k 30. výročí česko-slovenské měnové odluky tisícikorunovou bankovku s přetiskem připomínajícím vznik samostatné české měny a ČNB. Centrální banka o tom dnes informovala v tiskové zprávě. Emise bankovky, kterou bude možné běžně využívat, se uskuteční 8. února 2023.

Přesnou podobu přetisku ČNB zatím nezveřejnila. Uvedla, že bude na lícní straně bankovky a bude ho tvořit výroční logo ČNB a motiv tisícikorunového bankovkového kolku z roku 1993, kterým se označovaly československé bankovky po rozdělení Československa a vzniku dvou samostatných měn.

ČNB nechá vytisknout 200 000 kusů bankovek s přetiskem. Bude je možné získat na pokladnách územních pracovišť ČNB výměnou za jiné české mince či bankovky od 8. února do rozebrání zásob.

Plánovaná tisícikoruna je druhou oběžnou bankovkou s přetiskem, kterou ČNB vydává. V roce 2019 uvedla do oběhu stokorunovou bankovku s přetiskem loga 100. výročí zavedení československé koruny. Také tyto stokoruny byly vydány v emisi 200 000 kusů.

(mac, čtk)

FOTO – numismatikasova.cz, cnb.cz

Předchozí článekEurozóna směřuje mílovými kroky k recesi
Další článekPrezident Zeman odevzdal hlas ve škole v Lánech

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here