FOTO - pixabay

Stále větší počet lidí v České republice kvůli ochraně úspor před inflací volí uložení peněz do fyzického zlata. Nákup zlata je totiž stále považován za jednu z nejbezpečnějších cest, jak uchránit svoje finance před znehodnocením. Ne každý si však může dovolit koupit zlato jednorázově nebo do něj dlouhodobě spořit. Pro mnohé je řešením roční spoření do zlata, které nákup rozloží do 12měsíčních plateb.

Češi jsou ohledně péče o své úspory velmi konzervativní a opatrní. Kvůli tomu ale velká část z nich o své úspory vlivem inflace nakonec přichází. Jenom v posledních třech letech je to více jak 30 procent. Podle průzkumu Asociace pro kapitálový trh ČR nikdy neinvestovalo a ani to neplánuje takřka 40 procent Čechů. Navíc více než dvě pětiny lidí se v investicích vůbec neorientuje. Právě neznalost je jedním z hlavních důvodů, proč raději neinvestují vůbec. Nákup zlata může být pro mnohé vhodný začátek, jak své volné finance ochránit před všudypřítomnou inflací. Zlato ze své podstaty není investice, ale představuje možnost diverzifikace úspor do nejtvrdší světové valuty, která se nabízí. »Koupě zlata není nic složitého a funguje jako nákup jakéhokoli jiného zboží. Je možné ho koupit v kamenných prodejnách, kterých však v ČR není mnoho, nebo využít nabídku internetových prodejců. Ukládání finančních prostředků do zlata je fenomén jdoucí naskrz populací, vzděláním i věkem. Vesměs se jedná o lidi, kteří jsou nohama více na zemi, jsou více realističtí a řekněme třeba i více tradiční. Vnímají trvalou hodnotu zlata v lidské historii a pomíjivost uložení hodnoty do papíru nebo do nul a jedniček,« řekl ekonom a spoluzakladatel společnosti Zlaté rezervy Roman Pilíšek.

Počet lidí, kteří ukládají své finance do drahých kovů, zejména pak do zlata, v ČR meziročně stoupá. Zcela novým trendem je časově ohraničené – roční spoření do zlata. »Nákup zlata jako ochrana proti inflaci se rozšiřuje mezi stále větší počet lidí. Jako uchovatele hodnoty peněz vnímá zlato takřka 60 procent české populace. Spoření do zlata je v ČR teprve v začátcích, přičemž není tolik rozšířené jako u našich západních sousedů. Tam totiž nebyla tradice ukládání finančních prostředků do zlata přerušena, jako tomu bylo v celém bývalém východním bloku, a lidé se zlatem žijí dlouhodobě. Češi se nakládat se zlatem teprve učí, a pokud, tak nakupují spíše jednorázově. Ne každý si ale může dovolit jednorázový nákup zlatého slitku nebo mince. Rozložení nákupu v pevně ohraničeném čase bez navýšení konečné ceny je ideálním řešením, a proto v posledních letech zájem o roční spoření do zlata významně roste,« vysvětlil Pilíšek.

(zmk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here