Home Pel mel Kultura Zemřel Andrew Fletcher, zakládající člen Depeche Mode

Zemřel Andrew Fletcher, zakládající člen Depeche Mode

Zleva Martin L. Gore, David Gahan, Andrew Fletcher FOTO - ČTK/AP

Andrew Fletcher, klávesista a zakládající člen britské skupiny Depeche Mode, zemřel ve věku 60 let. Skupina to dnes oznámila na sociálních sítích. Muž, který sice nebyl až tak vidět jako zpěvák David Gahan nebo geniální skladatel Martin L. Gore, byl přitom i skalními fanoušky považován za hlavní tmel kapely. Někoho, kdo obě osobnosti udržoval bok po boku a zároveň měl lví podíl na nestárnoucím soundu kapely.

»Jsme šokováni a plní zdrcujícího smutku z předčasného skonu našeho drahého kamaráda, člena rodiny a kolegy z kapely Andyho ‚Fletche‘ Fletchera,« napsala skupina v prohlášení.

»Fletch měl skutečně zlaté srdce a vždycky tu byl, když jste potřebovali podporu, popovídat si, zasmát se nebo si dát studenou pintu. Soucítíme s jeho rodinou a prosíme vás, abyste na ně mysleli a respektovali jejich soukromí v této těžké době,« dodali zbylí členové kapely.

Fletcher se narodil v roce 1961 v Nottinghamu a přestěhoval se do Basildonu, kde koncem 70. let založil spolu s Martinem Gorem a Vincem Clarkem skupinu Composition Of Sound. Po přijetí zpěváka Davida Gahana se přejmenovali podle módního časopisu na Depeche Mode a kvarteto se proslavilo hity jako New Life nebo Just Can’t Get Enough.

Po odchodu Clarka, který založil Yazoo a poté Erasure, se Gore stal hlavním skladatelem a kapela zaznamenala na přelomu 80. a 90. let obrovský mezinárodní úspěch s písněmi Personal Jesus, Enjoy The Silence, I Feel You nebo A Pain That I’m Used To. V roce 2020 byla kapela uvedena do Rokenrolové síně slávy.

Ani v poslední době kapela nelenila a její skalní fandové měli radost z hitů jako Where’s The Revolution nebo Cover Me. Ačkoli frontman Gahan stále více koketoval se soulem a se zpěvem v rámci projektu Soulsavers, nikdy nezapomněl interpretovat některý z hitů Depeche Mode. A ve všech klíčových klipech poslední doby nechyběl ani Fletcher. Nyní tomu již bude jinak. Fanoušci DM, a že jich jsou, těch skalních, po světě statisíce, budou vždy brát dnešní den jako den smutku…

(pk)