Zoo Ostrava získala ocenění za odchov vzácné želvy chrámové

V polovině týdne proběhlo vyhlášení soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2021. Zoo Ostrava získala ocenění za odchov želvy chrámové – druhé místo v kategorii Ostatní. Odchov této kriticky ohrožené sladkovodní želvy se v loňském roce v Ostravě podařil úplně poprvé a je vzácný a unikátní i v tom, že v rámci světových zoo je znám pouze z několika málo institucí. Za poslední rok nebyl dokonce zaznamenán v žádné zoo, jen v Zoo Ostrava.

Slavnostní předání výročních cen soutěže o Odchov a stavbu roku v českých a slovenských zoologických zahradách – Bílý slon 2021 – se uskutečnilo ve středu 18. května v Kapucínském klášteře ve Fulneku. Soutěž se koná již od roku 1994 pod záštitou sdružení Česká ZOO. Do 28. ročníku se přihlásilo 12 zoo sdružených v Unii českých a slovenských zoologických zahrad (UCSZOO) s 54 významnými odchovy. Zoo Ostrava do něj přihlásila celkem devět odchovů (viz. níže), z nichž porota ocenila odchov kriticky ohrožené želvy chrámové druhým místem v kategorii Ostatní. 

Želva chrámová (Heosemys annandalii) se vyskytuje na území Thajska, Kambodže, Laosu, Vietnamu a Malajsie. Živí se vodními rostlinami a do vody spadlými plody. V Červeném seznamu (IUCN) je nově řazena mezi kriticky ohrožené druhy, ještě před nedávnem patřila »jen« k ohroženým. V buddhistických zemích je věřící nosí do chrámů, odtud i název želvy. Mniši je vypouštějí do chrámových jezírek nebo do přírody, často však do nevhodných podmínek, kde želvy později hynou. Ochotně také vykupují tato zvířata i na tržištích, čehož ale zneužívají obchodníci, kteří želvy záměrně chytají a mnichům prodávají. Vysokému stupni ohrožení čelí rovněž kvůli ztrátě přirozeného prostředí a proto, že je oblíbenou pochoutkou.

Zoo Ostrava chová želvy chrámové od roku 2010, kdy získala jednoho samce a dvě samice ze záchranné stanice v Hongkongu, kam se zvířata dostala jako konfiskáty. Jedna ze samic uhynula po třech letech, zbylí dva jedinci žijí v zoo dodnes. Další samice byla dovezená z německé zoo v Kolíně nad Rýnem v roce 2015. Všechny tři želvy mohou návštěvníci vidět v expozici Sloní džungle v pavilonu slonů. V lednu 2021 pozorovali chovatelé v expozici hrabání jedné ze samic v rašelinovém podkladu. Nato na místě objevili snůšku čítající sedm vajec. Jelikož by přímo v expozici nebyly zajištěny stabilní podmínky k inkubaci, chovatelé vejce přemístili do speciální líhně pro plazy v zázemí zoo. V období 28. dubna až 18. května 2021 se vylíhla čtyři mláďata – samečci. Jejich velikost byla 52 x 34 mm a váha 20 gramů. Mláďata pobývají od vylíhnutí v chovatelském zázemí a prospívají velmi dobře. Dnes jsou dvakrát tak velká.

Aktuálně se želva chrámová chová jen ve čtyřech evropských zoologických zahradách, šesti severoamerických a deseti asijských. Dle našich informací se je doposud podařilo rozmnožit jen ve třech zoo na celém světě. Za poslední rok byl úspěšný odchov pouze v jedné a to právě v Ostravě. Letos se jej však bohužel nepodaří zopakovat, i když želvy sice nakladly oplozená vejce, ale zárodky se v nich nevyvíjely dobře a všechny nakonec uhynuly. O to více si chovatelé odchovu i jeho ocenění váží a doufají, že se želvy v příštích letech opět úspěšně rozmnoží.

Dalšími odchovy přihlášenými Zoo Ostrava do soutěže Bílý slon 2021 byly:

Lemur mongoz – velmi vzácně chovaný druh lemura, který se v zoologických zahradách i velmi vzácně množí. V Zoo Ostrava se podařilo těmto lemurům odchovat už pět mláďat, do soutěže byla přihlášena dvojčata narozená v dubnu 2021.

FOTO – Zoo Ostrava/Zuzana Gubová

Amazoňan vínorudý – ohrožený druh jihoamerického papouška, který se v zoologických zahradách množí jen vzácně. V Zoo Ostrava se podařilo odchovat už 30 mláďat.

Morčák šupinatý – odchovy této ohrožené východoasijské kachny jsou v lidské péči velmi raritní, v Zoo Ostrava se rozmnožila poprvé.

FOTO – Zoo Ostrava

Sup kapucín – nejohroženější sup Afriky, který se v zoologických zahradách množí velmi vzácně. V Zoo Ostrava se jedná o 11. odchované mládě.

Sup mrchožravý – nejmenší a zároveň nejohroženější sup Evropy, v Zoo Ostrava se podařilo jej odchovat poprvé. Mládě bylo určené pro vypuštění do bulharské přírody, ale krátce po převozu do Bulharska bohužel uhynulo.

Cichlida Loiselleho – ohrožená madagaskarská ryba, která ve své domovině čelí úplnému vyhubení. V Zoo Ostrava se podařilo rozmnožení poprvé (i v rámci UCSZOO se jedná o prvoodchov).

Mahsír obří – himálajská ryba ohrožená vyhubením, která se chová jen velmi vzácně, v Zoo Ostrava se rozmnožila poprvé (i v rámci UCSZOO se jedná o prvoodchov).

Rájovčík Linkeho – vzácná rybka obývající mokřady jihovýchodní Asie se v Zoo Ostrava rozmnožila poprvé (i v rámci UCSZOO se jedná o prvoodchov).

(mac)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy