Home Poradna Petr Vedřina: Blíží se komunální volby. Nejen u kandidátů, ale i u...

Petr Vedřina: Blíží se komunální volby. Nejen u kandidátů, ale i u voličů je důležitý trvalý pobyt. Jsou případy spekulativních přihlašování se k trvalému pobytu jen kvůli záměru volit nebo kandidovat. Jak je to tedy s trvalým pobytem v případě nájemního bydlení – musí s ním souhlasit majitel? A naopak – může majitel nemovitosti zakázat někomu trvalý pobyt ve své nemovitosti?

Pokud majitel domu nebo bytu uzavře s někým nájemní smlouvu, dává tím současně souhlas, aby nájemce předložením nájemní smlouvy na přihlašovacím místě požádal o záznam adresy trvalého pobytu. Jde o evidenční údaj.

Nájemce s platnou nájemní smlouvou nemusí žádat pronajímatele o souhlas s přijetím další osoby do své domácnosti, není to třeba. Nájemce může bydlet, s kýmkoliv uzná za vhodné. Je však povinen nahlásit pronajímateli změnu v počtu osob ve své domácnosti písemně bez zbytečného odkladu, nejpozději do dvou měsíců ode dne, kdy změna v počtu osob v domácnosti nastala. A pokud na přihlašovacím místě bude předloženo oznámení pronajímateli o změně v počtu osob a nájemní smlouva, získá právo k adrese trvalého pobytu i další osoba v domácnosti nájemce.

Majitel nemovitosti zakázat někomu trvalý pobyt ve své nemovitosti sám nemůže. Může tak postupovat jedině tehdy, pokud nájemce se smlouvou již člověka v domácnosti nechce a majiteli to oznámí. Samozřejmě se to netýká manželů a dětí.

Ing. Milan Taraba, předseda SON ČR

Předchozí článekV prezidentské volbě favorizuji Babiše, řekl Petr Braný
Další článekDesatero zodpovědného hráče. Jak se vyvarovat závislostem?

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here