Home Poradna Roman Belica: Mám exekuci za nezaplacení jízdného v městské dopravě a za neplacení...

Roman Belica: Mám exekuci za nezaplacení jízdného v městské dopravě a za neplacení nájemného v bytovém družstvu vlastníků. Mohu teď na uvedené exekuce uplatnit Milostivé léto?

Milostivé léto II, které na základě právní úpravy zákona č. 214/2022 Sb. běží od 1. 9. 2022 do 30. 11. 2022, se týká fyzických osob, které mají dluh vůči státu a dalším veřejnosprávním věřitelům, vymáhaný soudním exekutorem. Dlužník zaplatí soudní jistinu a poplatek nákladů exekuce 1500 Kč plus DPH 315 Kč, tj. celkem 1815 Kč. Dlužník je osvobozen od placení veškerých úroků z prodlení a jiného příslušenství.

Z uvedeného zákona vyplývá, že dluh je vymáhán soudním exekutorem a věřitelem je Česká republika, územní samosprávný celek, veřejnospravní instituce, zdravotní pojišťovny atd. Z  dotazu je zřejmé, že milostivé léto lze uplatnit na exekuce z nezaplaceného jízdného, ale nelze jej uplatnit u dlužného nájemného, neb bytové družstvo vlastníků není veřejnosprávní instituce.

Pakliže neznáte počty svých exekucí, je nutné si opatřit výpis z Centrální evidence exekucí a na základě zjištění napsat soudnímu exekutorovi dopis o zvláštních důvodech o zastavení exekuce (viz milostivé léto II). Exekutor musí odpovědět do 15 dnů. Po získání informací zaplatíte jistinu – dluh (ve vašem případě za jízdné v městské hromadné dopravě) a náklady exekuce 1815 Kč. Dluh uhradíte na účet exekutora. Soudní exekutor exekuci zastaví a rozhodne o osvobození od dalších pohledávek.

Dr. Otakar Zmítko, CSc.

Předchozí článekCenový strop evropské problémy s plynem nevyřeší, konstatuje Norsko
Další článekMísto řešení následků covidu mohou jít peníze z fondu obnovy na zmírnění dopadů politiky EU

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here