Home Prezidentské volby Začalo třetí rozhodování o přímo zvoleném prezidentovi

Začalo třetí rozhodování o přímo zvoleném prezidentovi

Volební místnost pro hlasování v druhém kole prezidentských voleb na Generálním konzulátu České republiky,, Šanghaj, Čína. FOTO - ČTK/Twitter/MZV ČR

Čeští voliči dnes a v sobotu rozhodují o tom, zda se čtvrtým českým prezidentem stane bývalý představitel české armády a NATO Petr Pavel, nebo předseda hnutí ANO a bývalý premiér Andrej Babiš. Lístky pro druhé kolo volby dostanou lidé před hlasováním až ve volební místnosti.

Pavel vyhrál první kolo před dvěma týdny díky 1,98 milionu získaných hlasů, Babiše předstihl zhruba o 23 000 hlasů. Pavla doporučila volit mimo jiné čtveřice neúspěšných kandidátů z prvního kola, z nichž se do jeho kampaně zapojili bývalá rektorka Mendelovy univerzity v Brně Danuše Nerudová a senátoři Pavel Fischer a Marek Hilšer. Babiš dostal podporu od končícího prezidenta Miloše Zemana a neparlamentní KSČM a Trikolory, které v prvním kole prezidentského adepta nepostavily.

V téměř 15 000 volebních místností může hlas odevzdat každý z 8,25 milionu voličů. Zapojit se bude moci podle ministerstva vnitra i 3779 prvovoličů, kteří plnoletosti dosáhli či dosáhnou po prvním kole, tedy mezi 15. a 28. lednem. Hlasovat by během dneška měli tradičně jak oba kandidáti, tak dosavadní prezident, předsedové vlády a parlamentních komor a šéfové parlamentních stran.

Hlasovat se dnes bude od 14.00 do 22.00 a zítra od 8.00 do 14.00. Volební komisaři pak začnou hlasy v každém z 14 866 okrsků sčítat. Hlavní výsledky, které bude průběžně zveřejňovat Český statistický úřad na volebním webu, by podle dosavadní zkušeností měly být známy během několika hodin po uzavření volebních místností.

Krajani v Asii už volí několik hodin

V místech, kde je výraznější časový posun vůči ČR, se volby konají v předstihu proto, aby výsledek mohl být bez zdržení zahrnut do celkového sčítání hlasů, které začne ihned po ukončení hlasování, tedy v sobotu ve 14.00 SEČ.

Druhé kolo voleb českého prezidenta tak už začalo pro krajany i české turisty v Asii. Na sociálních sítích o tom informovaly tamní české zastupitelské úřady (ZÚ). Na generálním konzulátu v Sydney přišli první voliči hned po otevření místností ve 14.00 místního času (4.00 SEČ). Hlasování je v plném proudu i na ZÚ v Tokiu. Lístek do volební urny už je možné vhodit také například v Pekingu nebo v Hanoji. Už ve čtvrtek večer SEČ začalo rozhodující kolo českých prezidentských voleb v Americe.

»Během prvních dvou hodin do volební místnosti na ZÚ Hanoj dorazilo více voličů než během prvního kola volby prezidenta. Účast je prozatím 60 voličů. Z velké většiny volí na voličské průkazy Češi, kteří jsou aktuálně ve Vietnamu na dovolené,« sdělila vedoucí konzulárního oddělení v Hanoji Martina Saitlová.

V Bangkoku je na zvláštním volebním seznamu 46 voličů, v prvním kole zde ale přišlo volit 122 lidí, sdělila vedoucí konzulárního oddělení v thajské metropoli Jana Korbelová. »I ve druhém kole je velký zájem. Během prvních dvaceti minut odvolilo 33 lidí, většina z nich na voličský průkaz, který si přivezli z České republiky,« dodala.

»Druhé kolo volby prezidenta 2023 na Generálním konzulátu bylo zahájeno!« napsal dnes na svých stránkách úřad v australském Sydney. Připojil fotografii muže v klobouku ve volební místnosti. Pro dnešek se zde volební místnost uzavře v poledne středoevropského času. Hlasovat bude možné ještě v sobotu.

Hojnou účast zažil český úřad v Mongolsku, kde v těchto dnech panují mrazy okolo minus 20 stupňů Celsia. »V Ulánbátaru dorazili jak čeští krajané, tak i tým zoo Praha. Ten v Mongolsku připravuje nový projekt návratu divokých koní Převalského,« uvedl český velvyslanec v Mongolsku Jan Vytopil.

»Prezidentské volby na ZÚ Tokio jsou v plném proudu,« uvedlo české velvyslanectví a prohlášení doplnilo krátkým videem z volební místnosti.

V 7.00 SEČ začalo hlasování v Pekingu, o hodinu později se připojili voliči ve vietnamské metropoli Hanoj. V 9.30 SEČ se otevřela volební místnost v Dillí.

(zmk)