Zahraniční politici gratulovali Pavlovi ke zvolení, Čaputová přijela osobně

Evropští státníci dnes gratulovali Petru Pavlovi k vítězství v prezidentských volbách, většinou prostřednictvím sociálních sítí. Mezi prvními byli prezidenti a premiéři zemí Visegrádské skupiny (V4), Německa, Francie či pobaltských států. Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová nedlouho po oznámení výsledků voleb Pavla navštívila ve volebním štábu v pražském Karlíně. Francouzský prezident Emmanuel Macron Pavlovi vzkázal, že »v Paříži je vítán«.

Kromě Čaputové mluvil Pavel už i s polským prezidentem Andrzejem Dudou, který ho při »přátelském« telefonickém rozhovoru pozval do Varšavy. Premiér Mateusz Morawiecki v blahopřání Pavlovi zároveň vyzdvihl význam polsko-českého partnerství pro regionální bezpečnost.

Čaputová ještě před příjezdem do Karlína Pavlovi prostřednictvím sociálních sítí vzkázala: »Spolu s Vámi zvítězila naděje, že slušnost a pravdivost mohou být silou«. Šéf slovenské sněmovny Boris Kollár uvedl, že »věří, že i touto volbou, kterou si naši bratři Češi zvolili, se ještě více upevní vzájemné vztahy mezi Českou a Slovenskou republikou«.

Německá prezidentská kancelář na svém webu zveřejnila blahopřejný dopis Pavlovi a prezident Frank-Walter Steinmeier poukázal na »úzké a přátelské« vztahy mezi Prahou a Berlínem. »Jako sousedé, partneři a přátelé se společně zasazujeme o mír a bezpečnost v Evropě, jako nedávno během úspěšného českého předsednictví,« poznamenal Steinmeier.

Hned po blahopřání Čaputové, která byla na Twitteru nejrychlejší, přišla Pavlovi gratulace i od jižních sousedů ČR; rakouský prezident Alexander Van der Bellen nově zvolenému českému prezidentovi popřál »mnoho úspěchů v naplňování odpovědnosti, kterou mu svěřili spoluobčané.«

Další gratulace a vzkazy o pozitivní nadcházející spolupráci proudily z Pobaltí, Slovinska, Rumunska, Maďarska, ale i čela Evropské unie. Předsedkyně Evropské komise Ursula von der Leyenová i předseda Evropské rady Charles Michel vyzdvihli Pavlovy zkušenosti na poli diplomacie a obrany, které budou podle nich přínosem při podpoře Ukrajiny.

Ze zemí V4 se k výsledku prezidentských voleb zatím nevyjádřil maďarský premiér Viktor Orbán, který v průběhu předvolební kampaně podpořil Pavlova protikandidáta Andreje Babiše. Prezidentka Katalin Nováková na svém Twitteru sdílela stručné blahopřání.

(jb, čtk)

Související články

1 KOMENTÁŘ

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy