Home Kalendárium 75 let. Mašita patří k nejúspěšnějším jezdcům endura historie

75 let. Mašita patří k nejúspěšnějším jezdcům endura historie

Slavnostní vyhlášení motoristických anket Zlatý volant 2014 a Zlatá řídítka 2014 FOTO - ČTK/Michal Doležal

Motocyklový závodník Květoslav Mašita, který se narodil 2. října 1947, patří k nejúspěšnějším endurovým jezdcům historie. Vedle šesti Světových trofejí v Šestidenní vybojoval i deset titulů mistra Evropy v terénních motocyklových soutěžích za sebou, přičemž si připsal rekordních 33 výher v jednotlivých závodech.

Rodák z Všenor u Prahy s motokrosem začínal v Benešově. Vynikal citem pro jízdu a také smyslem pro techniku. Slavné Šestidenní se zúčastnil celkem třináctkrát, spolu s týmovým kolegou Františkem Mrázkem je neúspěšnějším Čechem v této motocyklové olympiádě – oba získali po šesti zlatých, tři stříbrné a tři bronzové medaile.

Mašita také svými úspěchy výrazně přispěl k dobré pověsti značky Jawa, jeho motorce se díky jeho výkonům začalo říkat „neporazitelná“. Starému kontinentu Mašita vládl na motocyklu Jawa 350 v letech 1968 až 1977. V roce 2014 byl jako první Čech uveden mezi Legendy Mezinárodní motocyklové federace FIM.

Mašita, který je také mnohonásobným mistrem Československa a 26 let byl členem armádního klubu Dukla Praha, v roce 2007 obdržel Záslužný kříž ministryně obrany II. stupně. V roce 2000 skončil v anketě Autoklubu České republiky o Motocyklového závodníka století třetí za Františkem Šťastným a Jaroslavem Faltou. Jako první Čech byl uveden mezi Legendy Mezinárodní motocyklové federace.

(čtk)

Předchozí článekBílek byl rozladěný směrem k rozhodčímu, chtěl penaltu
Další článekPři násilnostech po fotbalovém utkání v Indonésii zemřelo 174 lidí

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here