Home Sport Anglie, Německo a také Izrael. Zvuční soupeři pro »Lvíčata«

Anglie, Německo a také Izrael. Zvuční soupeři pro »Lvíčata«

Kouč Jan Suchopárek na tiskové konferenci před sezonou FOTO - ČTK/Michaela Říhová

AKTUALIZOVÁNO

Čeští fotbalisté do 21 let si na mistrovství Evropy v příštím roce v Gruzii a Rumunsku zopakují souboj s Anglií, s níž se utkali už v kvalifikaci. Dalšími dvěma soupeři svěřenců trenéra Jana Suchopárka ve skupině C budou obhájce titulu Německo a Izrael. Rozhodl o tom dnešní los v Bukurešti. »Lvíčata« odehrají skupinu v Gruzii.

Los rozdělil 16 účastnických zemí do čtyř čtyřčlenných skupin, z nichž vždy první dva týmy postoupí do čtvrtfinále. Šampionát se uskuteční od 21. června do 8. července. Český celek se na Euru představí podruhé za sebou a počtvrté z posledních pěti závěrečných turnajů. Vloni mužstvo ještě pod vedením trenéra Karla Krejčího na šampionátu nepostoupilo ze skupiny. Nejlepším výsledkem »Lvíčat« je zlato z roku 2002.

Český tým, který prošel na šampionát poté, co v play off kvalifikace vyřadil Island, figuroval před losem ve třetím ze čtyř výkonnostních košů. Mladíci měli jistotu, že se vyhnou Chorvatsku, Švýcarsku a Belgii.

Trenér Suchopárek toužil odehrát skupinu v Gruzii, kde v roce 2017 došel na Euru s reprezentační devatenáctkou do semifinále, a přání se mu splnilo. Jeho svěřenci si zopakují souboj se svým přemožitelem z uplynulé kvalifikace Anglií. Venkovní duel »Lvíčata« prohrála 1:3, v domácí odvetě pak favoritovi podlehla 1:2 a ve skupině skončila za výběrem Albionu druhá.

S Německem se česká jednadvacítka utkala na šampionátu v roce 2017 v Polsku, kde utrpěla porážku 0:2. Vloni svěřenci tehdejšího trenéra Stefana Kuntze po finálovém vítězství 1:0 nad Portugalskem 1:0 získali třetí zlato v historii. Němci ovládli dva z posledních tří závěrečných turnajů.

V kvalifikaci narazili svěřenci kouče Antonia Di Salva na Izrael a porazili ho v obou vzájemných zápasech. Jedinou bodovou ztrátu Němci utrpěli s Polskem. Izrael obsadil v tabulce druhé místo a v play off až na penalty vyřadil Irsko.

»Krásné vzájemné zápasy«

»Máme obtížnou skupinu, Německo s Anglií znamenají absolutní špičku, ale my se na druhou stranu můžeme těšit na krásné vzájemné zápasy. Každý z nás se může ukázat v tom nejlepším světle. Izrael by měl být papírově slabší, ale pokud se dostal až na Euro, rozhodně to nebude nijak jednoduchý soupeř,« uvedl pro FAČR záložník Kryštof Daněk.

»Dostali jsme těžkou skupinu. Anglii dobře známe z kvalifikace, kde jsme se s ní dvakrát poměřili a poznali, jak je silná. Německo vnímám hodně podobně, je to absolutní špička a jejich poslední titul z ME jednadvacítek hovoří za všechno. Naší prvotní ambicí bylo dostat se na Euro a teď se popereme o postup. Skupina je relativně těžká, ale musíme k zápasům přistoupit poctivě, sebevědomě a odvážně,« řekl záložník Jan Žambůrek.

»Nemáme jednoduchou skupinu, ale to bylo jasné už před samotným losem. Izrael jsem si z posledního koše přál a věřím, že uspějeme. Anglii jsme si vyzkoušeli a víme, do čeho jdeme. Do třetice se nám snad proti nim podaří uspět. Zápas s Německem je podobný kalibr, musíme si to s nimi rozdat a překvapit je. V některém zápase i tak skvělé týmy můžete překvapit a věřím, že se nám to povede zrovna na Euru. Oni jsou favorité, ale popereme se s nimi,« doplnil další středopolař Lukáš Červ.

»Možná jsme dostali jednu z těžších skupin. Za Anglii jsem rád. Můžeme si s nimi do třetice zahrát a každý z nás si přeje takovou velmoc konečně porazit. Německo vyhrálo poslední šampionát, bude to jeden z favoritů na postup ze skupiny. Izrael bude nepříjemný soupeř, mají hráče silné na míči. Ale naše ambice jsou jasné: jedeme na Euro s tím, že se pokusíme postoupit. Víme o kvalitě protivníků a je jenom na nás, zda ukážeme, že jsme lepší,« dodal obránce Martin Vitík.

Los mistrovství Evropy fotbalistů do 21 let v roce 2023 v Gruzii a Rumunsku:

Skupina A (Tbilisi): Gruzie, Portugalsko, Belgie, Nizozemsko.

Skupina B (Bukurešť): Rumunsko, Španělsko, Ukrajina, Chorvatsko.

Skupina C (Batumi, Kutaisi): Česko, Anglie, Německo, Izrael.

Skupina D (Kluž): Norsko, Švýcarsko, Francie, Itálie.

(koz, čtk)