Atlet roku: sportovci opět i v roli účinkujících

V sobotu 4. listopadu pozdě večer budou při galavečeru přenášeného Českou televizí v přímém přenosu (od 22.20 hod.) vyhlášeni nejlepší atleti v končícím roce. Z pódia hotelu Ambassador – Zlatá husa se dozvíme pořadí elitní desítky a také vítěze kategorií trenér, junior a objev roku.

Hudební stránku galavečera budou mít na starosti profesionálové. Konkrétně zpěvačky Anna K., Olga Lounová, Kristina, Vesna, dvojice Sebastian & Adam Mišík a kapela Jelen. Tradicí této televizní show však je, že se jako účinkující objevují také oceňovaní. V minulosti se tak v této roli na pódiu představila celá řada oceněných – jen namátkou Roman Šebrle, Tomáš Janků nebo Petr Svoboda. Loni pak zpívali Tomáš Staněk a loučící se čtveřice Barbora Špotáková, Zuzana Hejnová, Jakub Holuša a Petr Frydrych. Ani tento ročník nebude výjimkou, ale kdo se objeví tentokrát zůstává jako překvapení.

Hosty v sále a diváky u obrazovek jako každoročně provede Aleš Háma, letos již po osmnácté. Řadu ročníků po jeho boku stála Monika Absolonová, poslední roky moderuje Háma sám. S atlety a atletikou jej tak pojí silné pouto, pravidelně jezdí na mezinárodní šampionáty a s celou řadou vyhlašovaných se zná osobně. »Je dobře, když ty lidi znáte, protože si k nim můžete víc dovolit,« říkal loni v rozhovoru pro časopis Atletika.

Na pódiu všichni ocenění z desítky i vítězové kategorií (trenér, junior, objev) obdrží jako tradičně zlatou cihličku o váze mezi 20 gramy a 1 uncí. Na zadní straně jsou loga svazu a Atlet roku 2023.

O výsledcích rozhodlo 141 z oslovených činovníků, trenérů a zástupců médií. Každý z hlasujících seřadil desítku atletů a atletek dle svého uvážení, za což je uděleno od 10 bodů pro prvního po 1 bod pro desátého. Zde ještě pro připomínku desítka finalistů.

Atlet roku – TOP 10 v abecedním pořadí

Tereza Ďurdiaková (chůze 35 km) | Poprvé v desítce ankety. Sezóna se pro svěřenkyni Iva Pitáka nevyvíjela příznivě, v Poděbradech při ME družstev musela vzdát. Později se ale Tereze podařilo kvalifikovat na mistrovství světa, kde zazářila desátým místem v národním rekordu. Vlastní výkon posunula časem 2:49:06 o dvě a tři čtvrtě minuty.

Nikoleta Jíchová (400 m př.) | V top 10 je to její premiéra, nejvýše byla loni čtrnáctá. Růst je odrazem sezóny, v níž se svěřenkyně Jindřicha Šimánka jako třetí česká žena dostala ve své disciplíně pod 55 vteřin časem 54.88. Výkonnost Nikoleta potvrdila i na mistrovství světa, kde se probila do semifinále a obsadila celkové sedmnácté místo.

Radek Juška (dálka) | Objev roku 2015 je v hlavní kategorii popáté mezi elitou, zatím byl nejvýše pátý, loni byl osmý. Přes zdravotní potíže v přípravě vybojoval na halovém mistrovství Evropy páté místo. Radek, jenž se dlouhodobě připravuje s Josefem Karasem, venku stabilně skákal za osm metrů. Zvládl složitou situaci v kvalifikaci na světovém šampionátu a ve finále byl sedmý. Proklouzl i do finále Diamantové ligy, kde byl čtvrtý, ve světovém rankingu je aktuálně desátý.

Matěj Krsek (400 m) | Zatím byl v top 10 pouze loni se štafetou, teď je mezi nejlepšími v anketě poprvé sám za sebe. Na HME v Istanbulu si svěřenec Miroslava Zahořáka zaběhl své první velké finále, skončil v něm pátý. Pod otevřeným nebem byl Matěj pevným článkem obou štafet a podílel se na všech třech rekordech. Na individuální čtvrtce skončil na MS v Budapešti v rozběhu.

Tereza Petržilková (400 m) | Další nováček mezi nejlepší desítkou roku. Tereza pod vedením Jana Hanzla vyrostla ve stabilní členku reprezentace a letos zažila životní sezónu. Na halové Evropě vybojovala šesté místo, na venkovním světě semifinále a absolutní osobní rekord si posunula téměř o vteřinu na 51,25. Byla nedílnou součástí štafet, ženské (čtvrtá na HME) i smíšené (zlato na EH a bronz na MS).

Tomáš Staněk (koule) | V elitní desítce je pošesté, v posledních třech ročnících byl vždy třetí. Tahoun tréninkové skupiny Petra Stehlíka získal v Istanbulu stříbro, svou již čtvrtou medaili z halové Evropy (a pátý kov v hale celkově). Venku se Tomáš opět dostal na výkonnost blízko 22 metrům a tím i svému národnímu rekordu, v kvalifikaci na MS však neuspěl. Aktuálně je devátý ve světovém žebříčku.

Štafeta 4×400 m mix | Poprvé je mezi nejlepšími v anketě smíšená štafeta. Sestava Krsek, Petržilková, Müller, Vondrová ovládla soutěž při ME družstev / Evropských hrách v národním rekordu 3:12.34. V obměněném složení, kde Müllera vystřídal Šorm, pak na světovém šampionátu výkon posunula na 3:11,98 a získala v dramatickém finále bronz.

Amálie Švábíková (tyč) | Do desítky se vrací po loňské pauze, celkově je v ní potřetí (ještě 2018). V halové části sezóny posunula svěřenkyně Štěpána Janáčka svůj absolutní výkon a tím i národní rekord na 472 cm a na Evropě v Istanbulu získala bronz, svůj první velký cenný kov mezi dospělými. Venku se Amálie probila do finále MS díky venkovnímu osobáku 465 a byla jedenáctá.

Jakub Vadlejch (oštěp) | Vítěz posledních dvou ročníků ankety, v top 10 už posedmé (byl také objev roku 2009). Lídr skupiny Jana Železného je oporou reprezentace, bronz z mistrovství světa v Budapešti je jeho čtvrtou medailí z vrcholné akce v řadě, celkově pátou. Sezónu Jakub zakončil jako lídr světových tabulek (89,51), vítěz Diamantové ligy a dvojka ve světovém rankingu.

Lada Vondrová (400 m) | Objev roku 2019 je v desítce potřetí (loni 13.), naposledy v ní byla předloni. Při svém premiérovém finále na vrcholné akci Lada obsadila na halovém ME páté místo. Byla oporou štafet, s ženami obsadila čtvrté místo v Istanbulu, s mixem se podílela na obou českých rekordech. Den po bronzu pak v Budapešti zaběhla i svou životní čtvrtku, osobák 50,92 ji poslal do semifinále MS a na olympiádu do Paříže.

Pořadí od 11. místa

 • 11. Ondřej Macík (200 m)             194
 • 12. štafeta 4×400 m muži             178
 • 13. Nikola Ogrodníková (oštěp)   162
 • 14. Vít Müller (400 m př.)              39
 • 15. Filip Šnejdr (800 m)                  27
 • 16. Jakub Dudycha (800 m)          20
 • 17.= Eliška Martínková (chůze 20 km),
           Patrik Šorm (400 m)              4
 • 19. Karolína Jarošová (2000/3000 m př.) 3            
 • 20.= Tereza Hrochová (běhy),
          Lurdes Gloria Manuel (400 m),
          Jan Svozil (disk),
          štafeta 4×400 m ženy,           2
 • 24.= Petr Meindlschmid,
          Ondřej Kopecký                      1

(koz)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy