Home Kalendárium Bum bum! Slavný tenista Boris Becker slaví pětapadesátiny

Bum bum! Slavný tenista Boris Becker slaví pětapadesátiny

FOTO - ČTK/AP

Když jako neznámý sedmnáctiletý mladík vyhrál německý tenista Boris Becker Wimbledon, stal se takřka přes noc hvězdou. Později získal tenista, narozený 22. listopadu 1967, dalších 48 titulů včetně pěti grandslamů i olympijské zlato ve čtyřhře a zařadil se mezi velké postavy bílého sportu. Po ukončení hráčské kariéry se nevyhnul různým eskapádám v osobním životě, tři roky působil jako »superkouč« Srba Novaka Djokoviče. Letos v dubnu nastoupil do britské věznice k dvouapůlletému nepodmíněnému trestu za provinění v insolvenčním řízení, mimo jiné za neuvedení celého soupisu majetku a zatajování dluhů.

V létě 2017 na slavného hráče, který si během kariéry vydělal přes 25 milionů dolarů a další vysoké příjmy měl z reklam, vyhlásil soud osobní bankrot kvůli nesplacené půjčce. V té době měl odhadované dluhy ve výši 50 milionů liber (1,4 miliardy korun). Část svých trofejí prodal, aby splatil některé dluhy. Po vyhlášení bankrotu tenista vyváděl stovky tisíc liber z osobního obchodního účtu jinam, nepřiznal podíl ve firmě či bankovní půjčku.

Dělový servis a skvělé voleje

Ryšavý rodák z Leimenu vletěl na tenisové nebe v roce 1985, kdy jako nenasazený senzačně triumfoval ve Wimbledonu a stal se nejmladším grandslamovým vítězem i prvním německým šampionem na londýnské trávě. O rok později titul obhájil, třetí přidal v roce 1989. V němž roce nenašel přemožitele ani na US Open, poslední primát z turnajů »velké čtyřky« vybojoval na Australian Open 1996.

»Mí rodiče chtěli, abych vystudoval vysokou školu a věnoval se něčemu chvályhodnému. To poslední, co by ze mě chtěli mít, byl profesionální tenista,« vzpomínal majitel tří titulů z Wimbledonu, dvou z Australian Open a jednoho z US Open. Největší zbraní tenisty přezdívaného »Bum bum«, který to dotáhl až na první místo světového žebříčku, byl dělový servis a skvělé voleje, na síti si často pomáhal efektními rybičkami.

V druhé polovině 90. let začala Beckerova kariéra postupně uvadat, a tak v létě 1999 pověsil raketu na hřebík. »V dvaadvaceti už jsem měl na kontě několik wimbledonských titulů, vítězství na US Open, v Davisově poháru i post světové jedničky. Chtěl jsem dosáhnout dalšího úspěchu, ale už to nebylo spojené s tenisem,« řekl Becker, jenž byl o čtyři roky později přijat do tenisové Síně slávy.

Neúspěšné podnikání

Začal se věnovat podnikání, avšak řada jeho projektů zkrachovala. Kvůli neplacení daní vyfasoval dvouletou podmínku a tučnou pokutu, draho ho vyšel i rozvod s herečkou a designérkou Barbarou Feltusovou, s níž má dva syny. Vyšlo totiž najevo, že v době jejího druhého těhotenství prožil milostnou aféru s ruskou modelkou Angelou Jermakovovou, z níž vzešla nemanželská dcera.

V roce 2009 se Becker oženil s nizozemskou modelkou Sharlely Kerssenbergovou a následující rok se stal počtvrté otcem. Na sklonku roku 2013 se dohodl na spolupráci s Novakem Djokovičem, který pak s Beckerovou pomocí vyhrál během tří let 25 turnajů včetně šesti grandslamů. Kromě toho Becker působil jako televizní spolukomentátor, měl vlastní sportovní agenturu, módní kolekci, talkshow i internetovou televizi.

(pk, čtk)

Předchozí článekDaňoví poplatníci zaplatí za německého ministra až 350 000 eur, aby na fotkách vypadal dobře
Další článekVideo: Palác prince Kunga