Home Sport Čeští »Jalonenovci« nenapodobili zápas před čtvrt stoletím

Čeští »Jalonenovci« nenapodobili zápas před čtvrt stoletím

FOTO - Facebok Česká hokejová reprezentace

Úvod zápasu českých hokejistů na Švédských hrách v Malmö proti Finsku se nesl v režii 37letého »veterána« Juhamattiho Aaltonena. Druhá třetina byla z našeho pohledu ještě více hrůzostrašná, nejhorší pod trenéry v čele s Karim Jalonenem. Čeští hokejisté tak nedokázali navázat na skoro přesně 25 let starý zápas, kdy 13. února 1998 v naganské Aqua Wing Arena porazili »Suomi« 3:0 (0:0, 1:0, 2:0). Branky tehdy dali Pavel Patera, Robert Reichel a Vladimír Růžička a cesta za zlatem byla úspěšně zahájena.

První vyloučení v utkání postihlo tým ČR již ve 2. minutě – Oscar Flynn dostal dvě minuty za sekání, v akci však byla hokejka Adama Musila… Na konci tohoto oslabení se Jakub Flek hnal do útočného pásma, jeho střela od modré trefila jen blokujícího soupeře.

V 10. přišla naše první velká šance. Filip Chlapík našel pasem zpoza brány připraveného Jana Kováře. Ten měl na střelu spoustu času, kapitán Zugu však trefil pouze výstroj debutujícího finského gólmana Juhy Jatkoly.

Ale udeřilo na druhé straně – v čase 11:56 Juhamatti Aaltonen našel z pravého mantinelu v prostoru mezikruží Nikolase Matipala, který prostřelil Petra Kváču přesnou ránou pod lapačku.

Druhý gól na sebe nedal dlouho čekat, bohužel opět do naší brány. Jere Sallinen poslal kotouč na pravý mantinel, tam se puku ujal Kalle Kossila, jenž nádhernou přihrávkou napříč českým obranným pásmem našel úplně volného Juhamattiho Aaltonena. Ten už pouze trefil zcela odkrytou klec.

Také vstup do druhé třetiny vyšel lépe Finům. Kotouč nebezpečně poskakoval před Petrem Kváčou, následně se dokutálel až na Ahtiho Oksanena, jenž nádhernou zadovkou pobídl Arttu Ruotsalainena na levé tyči, jenž hrací předmět umístil do prázdného prostoru. Ten samý hráč o chvíli později donutil Petra Kváču opustit brankoviště. Ahti Oksanen přihrál na připraveného Arttu Ruotsalainena, ten ještě chtěl znovu pobídnout exhradeckého tahouna, ovšem do jeho přihrávky šáhnul jeden z českých hráčů a puk si sám sklepl do vlastní klece.

Ani následná první česká přesilovka nic, co by mohlo změnit skóre a tak první střela na nového brankáře Aleše Stezku znamenala vedení Finů 5:0. Vili Saarijärvi po vyhraném buly Julia Matilly dostal kotouč na Jereho Innalu. Ten přihrál finskému střelci na ránu z první, která se od vzdálenější tyčky odrazila až do sítě. Po dalším rychlém útoku si Juha Jääskä najel na střed, odkud propálil Aleše Stezku ránou pod vyrážečku.

Po poslední třetiny vstoupili naši jako vyměnění. Střela Jiřího Smejkala se odrazila příhodně pro Hynka Zohornu, jenž kotouč protlačil kolem pravé tyče za brankovou čáru. Ale to už nestačilo. Český tým pod vedením Kari Jalonena tak prohrála s finským týmem trenéra Jukky Jalonena, který ovšem neodletěl společně s reprezentací, protože je v rekonvalescenci po operaci kolena.

Třetí turnaj Euro Hockey Tour zakončí svěřenci kouče Kariho Jalonena v neděli zápasem proti Švýcarsku od 12 hodin.

ČR – Finsko 1:6 (0:2, 0:4, 1:0)

Branky a nahrávky: 42. H. Zohorna (Smejkal, Sobotka) – 12. Matinpalo (J. Aaltonen, J. Sallinen), 15. J. Aaltonen (J. Sallinen, Kossila), 22. Ruotsalainen (A. Oksanen, Jääskä), 24. Ruotsalainen (A. Oksanen), 29. Saarijärvi (Innala, Mattila), 37. Jääskä (J. Sallinen, Eronen). Rozhodčí: Björk, Holm – Nyqvist, Lundgren (všichni Švéd.). Vyloučení: 2:2. Bez využití. Diváci: 1215.

ČR: Kváča (24. Stezka) – Zámorský, Jordán, Kempný, J. Jeřábek, L. Zábranský ml., Klok, Mozík, Pýcha – Chlapík, Jan Kovář, H. Zohorna – Lakatoš, Sobotka, Smejkal – Flek, A. Musil, Flynn – O. Beránek, Černoch, Bambula – od 41. navíc M. Kovařčík. Trenér: Kari Jalonen.

Finsko: Jatkola – Kemiläinen, Riikola, Saarijärvi, Lindbohm, Matinpalo, Friman, Eronen, Pulli – J. Aaltonen, Kossila, J. Sallinen – Ruotsalainen, Jääskä, A. Oksanen – Hännikäinen, Mattila, Kuokkanen – Innala, Ikonen. Trenér: Mikko Manner.

Tabulka turnaje:

1.Finsko2110012:65
2.Česko201013:72
3.Švýcarsko100105:61
4.Švédsko100101:21

Tabulka EHT:

1.Finsko8312229:2313
2.Švédsko7231120:1413
3.Česko8311316:2312
4.Švýcarsko7023217:227

(zmk)