Home Sport Čínská tenistka Ču Lin získala vůbec první titul WTA v soutěži jednotlivců

Čínská tenistka Ču Lin získala vůbec první titul WTA v soutěži jednotlivců

FOTO - CRI

Ohromující vzestup čínské tenistky Ču Linin v posledních několika týdnech nevykazuje žádné známky zpomalení, jak tato tenisová hvězda, které na největší scéně málokdy chyběla, získala svůj první titul WTA na turnaji jednotlivců poté, co na Thailand Open porazila ukrajinskou veteránku Lesii Tsurenkovovou 6-4, 6-4.

Tato 29letá hráčka, jejíž talent se projevil až v pozdějším věku, a která byla v loňském roce na 114. místě světového žebříčku, prokázala obdivuhodnou odolnost a statečnost při napínavém souboji v Hua Hin. Nikoho nepřekvapilo, když bývalá světová 23. Hráčka na žebříčku Tsurenkovová, která v semifinále překonala šampionku USA Open 2019 Biancu Andreescuovou, měla silný start a dosáhla stavu 3-0. Ale Ču, zpočátku pochopitelně opatrná ve svém prvním finále, se dostala do zápasu.

Během intenzivních výměn šla Ču opakovaně po svém zkušeném protivníkovi a s chytrým pohybem a ryzím odhodláním se jí podařilo zvrátit zápas v její prospěch. Obě hráčky měly oslnivá podání a toto střetnutí trvalo 1 hodinu a 45 minut, než dospělo ke svému závěru. Když se tak stalo, byly to nádherné backhandy a klid Ču, které z ní udělaly poprvé vítězku turnaje WTA.

»Jsem opravdu šťastná, že jsem vyhrála svůj první titul tady v Hua Hin,« řekla Ču při slavnostním předávání cen. »Lesia je bojovnice, nikdy to nevzdává, takže jsem musela vydat sto procent a musela jsem být trpělivá, zejména ke konci,« přiblížila. »Cítila jsem mírnou nervozitu, ale vím, že je to normální, takže jsem to musela zvládnout, musela jsem zaútočit, když jsem měla šanci, protože ona by mi tento zápas jen tak nedala,« dodala Ču.

»Gratuluji mé soupeřce,« řekla Tsurenkovová. »Doufám, že bude víc dnů jako je tento, kdy hrajete úžasně, jak jsem dnes hrála… Dnes to bylo úžasné finále, tolik lidí se dívalo, podporovali nás obě,« uvedla.

FOTO – CRI

Je to dobrý začátek roku 2023 pro Ču Lin, která v lednu na cestě do čtvrtfinále Auckland Open porazila sedminásobnou šampionku Grand Slamu Venus Williamsovou. »Když jsem byla malá, sledovala jsem ji hrát,« řekla Ču reportérovi s dojetím po vítězném zápase. »Hrát proti ní je velká čest, být schopna ji porazit je tak zvláštní,« dodala.

Po úspěchu na Novém Zélandu následoval další senzační výkon Ču Lin na Australia Open, kde poprvé dosáhla šestnácti zápasů na Grand Slamu s neuvěřitelným vítězstvím nad světovou šestou hráčkou žebříčku Marií Sakkariovou, což byl její první triumf proti hráčce z první desítky. Potom donutila bývalou světovou jedničku Viktorii Azarenkovou do třetího setu, a nakonec těsně prohrála během utkání, které trvalo 2 hodiny a 40 minut.

»Nikdy to nevzdala, bez ohledu na to, jaké bylo skóre,« řekla Azarenková o Ču Lin. »S tímhle tenisem musí být v nejlepší dvacítce, protože hrála úžasně. Nikdy předtím jsem o ní neslyšela, vím, že pochází z Číny,« uvedla.

Nyní si Ču Lin konečně splnila svůj slib svým prvním kariérním titulem a poprvé se dostala do první padesátky. Pokud udrží tuto dynamiku, nebude trvat dlouho, než bude celý svět znát jméno tohoto čínského esa.

(pr)