Home Sport Čínský tenista Wu I-ping získal historickou trofej ATP Tour

Čínský tenista Wu I-ping získal historickou trofej ATP Tour

Číňan Wu I-ping pózuje se svou trofejí během slavnostního vyhlášení výsledků turnaje ATP Dallas Open v americkém Dallasu 12. února 2023. FOTO – Xinhua/Dallas Open

Wu I-ping se po nedělním zisku titulu na turnaji Dallas Open stal prvním čínským hráčem z pevninské Číny, který zvedl nad hlavu trofej z okruhu ATP Tour.

Třiadvacetiletý tenista vydržel 44 es hostujícího Johna Isnera a odvrátil čtyři mečboly, aby za dvě hodiny a 59 minut dosáhl historického vítězství 6:7 (4), 7:6 (3), 7:6 (12). »Bylo to dlouhé utkání, tři tiebreaky. Je velmi zvláštní, že se mi to dnes podařilo, a doufám, že přijdou další,« řekl Wu novinářům.

Isner, který měří 2,08 metru, byl ve druhém setu při Wuově podání za stavu 6:5, 30:40 jeden bod od vítězství, ale Wu zachoval chladnou hlavu, aby se z toho vzpamatoval, a výhru si zajistil díky třem tiebreakům. Poté, co v tiebreaku třetí sady donutil Isnera k dlouhému forhendu, si Wu lehl na zem a oslavoval své historické vítězství.

Čínský tenista Wu I-ping trefuje return během finále proti Johnu Isnerovi z USA na turnaji ATP Dallas Open v americkém Dallasu 12. února 2023. FOTO – Xinhua/Dallas Open

Wu dohrál zápas s 41 vítěznými míči, z toho sedmi esy, a vyhrál také všech 13 bodů na síti. »Jako by hrál každý míč stejně, takže rozhodně žádné nervy,« řekl Isner o Wuově výkonu. »Dostane míč, který má trefit, trefí ho a na tomhle kurtu je těžké zasadit mu úder, který mu nevyhovuje. Je to neuvěřitelný smečař a velmi dobrý talent.«

Wu už v sobotu dosáhl milníku, když se stal prvním čínským hráčem z pevninské Číny, který se dostal do finále turnaje ATP Tour v Open éře. V semifinále zaskočil světovou osmičku a nejvýše nasazeného Taylora Fritze ze Spojených států a připsal si první vítězství v Top 10.

Rychle stoupající čínská hvězda se v žebříčku ATP posune na 58. příčku, nejlepší umístění své kariéry.

Wu si před tímto týdnem připsal šest vítězství na turnajové úrovni, přičemž v Dallasu prožil pohádkové tažení, když na cestě za korunou porazil Michaela Mmoha, třetího nasazeného Denise Shapovalova, Adriana Mannarina, Fritze a Isnera.

»Nejdůležitější je, že dávám větší naději další generaci. Budou mít ještě vyšší cíle či mety, nejen pokoření Top 100 nebo vítězství v ATP 250,« komentoval Wu.

(Xinhua)