Home Sport Dálkař Juška skončil na MS sedmý, Řek Tentoglu získal zlato posledním skokem

Dálkař Juška skončil na MS sedmý, Řek Tentoglu získal zlato posledním skokem

FOTO - atletika.cz/Praha2015, J. Kucharčík

AKTUALIZOVÁNO

Dálkař Radek Juška obsadil na atletickém mistrovství světa v Budapešti sedmé místo výkonem 798 centimetrů a postaral se o nejlepší český výsledek v této disciplíně. Soutěž vyhrál Řek Miltiadis Tentoglu. Posledním skokem dlouhým 852 cm předstihl o dva centimetry Jamajčana Wayneho Pinnocka a vybojoval nejtěsnější vítězství v historii dálkařských soutěží na MS.

Běh na 400 m překážek vyhrála podle očekávání Femke Bolová z Nizozemska v čase 51,70 sekundy s velkým náskokem a vynahradila si pád z finiše smíšené štafety. Soutěž kladivářek ovládla Camryn Rogersová výkonem 77,22 metru a získala v této disciplíně první zlato pro Kanadu. V běhu na 100 metrů překážek Jamajčanka Danielle Williamsová zopakovala zlato z roku 2015 v čase 12,43 sekundy a na čtvrtce triumfoval její krajan Antonio Watson za 44,22.

Českého rekordmana Jušku zařadil úvodní skok na páté místo, pak dvakrát přešlápl, ale ze sedmého místa poprvé v kariéře postoupil do osmičlenného užšího finále. Pozici už dalšími pokusy nezměnil, přesto vylepšil desáté místo z Londýna z roku 2017. »Sedmé místo, s tím nemůžu být nespokojený. Chtěl jsem minimálně užší finále, to se povedlo. Výkon měl být dál,« řekl.

Po úvodním pokusu riskoval. »Pak už jsme museli hrát o nejvyšší příčky. Stříleli jsme to plnýma a buď vyjde ten skok, nebo ne. Na medaili bylo 827, což kdybych jeden ten pokus eventuálně trefil, mohlo by to tam doletět, ale to je kdyby,« přemítal dálkař, jenž drží český rekord výkonem 831 centimetrů. Ve středeční kvalifikaci skočil 810.

Řecký olympijský vítěz začal skokem dlouhým 850 cm, vítěz kvalifikace Pinnock ho ve druhé sérii vyrovnal a vedl díky druhému pokusu, který měl o centimetr lepší. Tentoglu loni v závěrečné sérii v Eugene o zlato přišel, tentokrát měl poslední slovo. Své letošní maximum vylepšil na 852 cm. Za Pinnockem se seřadili další dva jeho krajané, bronz získal mistr světa z roku 2019 Tajay Gayle, který také jen druhým lepším pokusem předčil Careyho McLeoda. Obhájce titulu Číňan Wang Ťia-nan skončil pátý.

Sprinter Ondřej Macík v semifinále běhu na 200 metrů nezopakoval výkon z rozběhu a časem 20,71 sekundy obsadil celkově 22. místo. Nejrychlejší byl dvojnásobný mistr světa na této trati a vítěz ze stovky Američan Noah Lyles v čase 19,76.

Jejich rozběh byl o dvacet minut odložen, protože golfový vozík, který sprintery převážel, měl nehodu. »Při výjezdu z mostu do nás golfové autíčko nabouralo, sklo trefilo kluka vedle mě. Celé se to pozastavilo, čekali jsme. Přesunuli nám ten běh na konec,« popsal Macík incident českým novinářům.

Po dlouhé pauze už se správně nenabudil. Všichni jeho soupeři měli na kontě lepší časy a český rekordman, který v rozběhu zůstal časem 20,39 jen setinu za svým českým rekordem, na tom nic nezměnil.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here