Florbalisté mají stříbro. Švédsko je rozstřílelo, přesto se radují z vyrovnání historického úspěchu

Čeští florbalisté získali na mistrovství světa v Curychu stříbrné medaile a vyrovnali historický úspěch z roku 2004. Ve finále podlehli 3:9 obhájcům titulu Švédům, kteří na čtrnáctém šampionátu vybojovali desáté zlato.

Před 11 254 diváky ve vyprodané Swiss Life Areně se střelecky prosadili Matyáš Šindler, Matěj Havlas a Matěj Jendrišák.

Češi rozšířili svou sbírku medailí na pět. Tým kouče Jaroslava Berky dokázal poprvé obhájit pozice na stupních vítězů po loňském bronzu v Helsinkách, který vybojoval pod Finem Petrim Kettunenem. Na druhé místo před 18 lety dosáhli Češi pod Zdeňkem Skružným v Curychu a Klotenu, kde ve finále podlehli také Švédům 4:6.

V základní sestavě českého týmu oproti sobotnímu semifinále se Švýcarskem (11:3) nahradil ve třetím útoku Martina Tokoše Jonáš Kreysa.

První velkou šanci měli Češi v 6. minutě v oslabení při vyloučení Matěje Jendrišáka, kdy Marek Beneš našel od mantinelu bekhendem volného Filipa Langera, ale Jon Hedlund zasáhl. Čtyři sekundy po skončení přesilovky Seveřané otevřeli skóre. Hampus Ahrén našel na hraně velkého brankoviště Malteho Lundmarka a ten se trefil k levé tyči.

V polovině úvodní třetiny zvýšil Emil Johansson, který přes bránícího Mikuláše Krbce vystřelil z otočky přesně k pravé tyči. Ve 14. minutě přidal další gól Jesper Sankell a při Langerově vyloučení na dvě plus deset minut za nesportovní chování v čase 16:52 využil i druhou přesilovku tečovanou střelou opět Johansson.

Langer své vyloučení nechápal. »Haglund ležel na ‚Hemim‘ (Adamu Hemerkovi), já jsem ho jenom odstrčil. Strčil do mě potom Sankell, vůbec nic vážného. Řekl jsem mu slovo začínající na f, končí na ing. Dál jsem nepokračoval,« prohlásil Langer.

»Rozmyslel jsem si to, abych cokoliv řekl. Ale paní rozhodčí reálně si vymyslela, že jsem řekl ještě slovo začínající na i, končící na t. Dala ta slovíčka dohromady, za to mi dala trest. My jsme si tam potom se Sankellem říkali, že tomu nerozumíme. Tyhle věci k tomu podle mě patří, těch slov, kterých se řekne, je tolik…,« doplnil Langer.

Češi se radovali čtyři sekundy před koncem první třetiny, kdy Havlas šikovně našel před brankovištěm Šindlera a Hedlund neměl na jeho zakončení k pravé tyči šanci dosáhnout.

Ve druhé třetině měl nejdříve šanci Jendrišák, na druhé straně si Lukáš Bauer poradil s šancí Kima Nilssona i dorážkou Robina Nilsbertha. Ve 25. minutě už ale skóroval podruhé v utkání Lundmark, který zamířil do vychýlené branky. Platnost gólu po české trenérské výzvě potvrdil videozáznam.

Ve 29. minutě trefil Martin Tokoš horní tyč. Švédové byli efektivní. V čase 35:16 nahrál při brejku Lundmark Alexanderu Galantemu Carlströmovi a ten do odkryté části branky upravil na 6:1.

Po 109 sekundách závěrečného dějství tečoval Sankellovo nahození za Bauera Linus Nordgren a ve 46. minutě zajistil Švédům už sedmibrankový náskok bekhendovým blafákem Kevin Haglund.

Český tým brzy sáhl k power play a Havlas trefil tyč. Překonat střídajícího Kalleho Bendinga, který nahradil zraněného Hedlunda, se mu podařilo v 52. minutě. V čase 56:48 přidal třetí český gól z dorážky Jendrišák, ale poslední slovo měl Galante Carlström střelou do prázdné branky.

»Bohužel byl zápas výsledkově jednoznačný. Myslím si, že hlavně v první třetině jsme byli spíš jenom účastníky zápasu. Chyběla nám energie, dravost ze semifinále. Byli jsme možná opaření, nevím. Nebyli jsme to v první třetině my,« řekl útočník Jendrišák, který bude po MS přemýšlet o své budoucnosti v reprezentaci.

* * *

Finále:

Česko – Švédsko 3:9 (1:4, 0:2, 2:3)

Branky a nahrávky: 20. Šindler (Havlas), 52. Havlas (Marek Beneš), 57. Jendrišák (Langer) – 8. Lundmark (Ahrén), 10. E. Johansson (J. Samuelsson), 14. Sankell (Nordgren), 17. E. Johansson (Ahrén), 25. Lundmark (J. Samuelsson), 36. Galante Carlström (Lundmark), 42. Nordgren (Sankell), 46. Haglund (Nordgren), 59. Galante Carlström (Ahrén). Rozhodčí: Wehingerová, Zurbuchenová (obě Švýc.). Vyloučení: 2:0, navíc Langer (ČR) 10 min. Využití: 0:2. Diváci: 11 254 (vyprodáno).

Česko: Bauer – Hemerka, Němeček, Punčochář, Rýpar, Kisugite, Šindler, Gruber – Marek Beneš, Langer, Havlas – Delong, F. Forman, M. Krbec – Kreysa, Jendrišák, Besta – Ondrušek, Tokoš. Trenér: Jaroslav Berka.

Švédsko: Hedlund (48. Bending) – T. Gustafsson, Nilsberth, E. Johansson, Enström, Persson, Ramirez, Holmgren – K. Nilsson, Ahrén, Sjögren – Galante Carlström, J. Samuelsson, Lundmark – Haglund, Nordgren, Sankell – Backby, Malmström. Trenéři: Niklas Norden a Thomas Brottman.

O 3. místo:

Švýcarsko – Finsko 3:5 (0:3, 2:1, 1:1)

Branky: 29. Bürki, 37. Mendelin, 51. Zaugg – 6. J. Kainulainen z tr. střílení, 15. Leikkanen, 16. Kailala, 21. Salo, 60. S. Johansson. Rozhodčí: Boström, Söderman (oba Švéd.). Vyloučení: 1:1. Využití: 1:0. Diváci: 11 254 (vyprodáno).

O 5. místo:

Lotyšsko – Německo 8:3 (2:0, 2:2, 4:1)

Branky: 16., 41. a 50. Trekše, 53. a 59. Kruminš, 18. Anis, 31. Purinš, 40. Rajeckis – 25. Hoppe, 26. J. Bröker, 55. Nihlén.

O 7. místo:

Slovensko – Norsko 10:5 (5:1, 3:2, 2:2)

Branky: 18., 25. a 41. Dudovič, 19., 27. a 37. Gašparík, 10. Gál, 15. Kvasnica, 20. Gajdoš, 45. Kozák – 27. a 52. Hjemgard, 14. Olesen, 31. Gidske, 58. Pedersen.

Konečné pořadí: 1. Švédsko, 2. Česko, 3. Finsko, 4. Švýcarsko, 5. Lotyšsko, 6. Německo, 7. Slovensko, 8. Norsko, 9. Estonsko, 10. Dánsko, 11. Polsko, 12. Kanada, 13. Austrálie, 14. Thajsko, 15. Filipíny, 16. Singapur.

All Star tým: Lukáš Bauer – Ondřej Němeček (oba Česko), Emil Johansson (Švédsko) – Marek Beneš (Česko), Hampus Ahrén, Alexander Galante Carlström (oba Švédsko).

Nejužitečnější hráč: Alexander Galante Carlström (Švédsko).