Home Sport Fotbalisté poznají soky pro kvalifikaci. Šilhavý nechce Švédy či Nory

Fotbalisté poznají soky pro kvalifikaci. Šilhavý nechce Švédy či Nory

Kouč Jaroslav Šilhavý FOTO - ČTK/Michal Kamaryt

Čeští fotbaloví reprezentanti se v neděli po poledni dozvědí jména soupeřů, s nimiž si zahrají v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy v roce 2024 v Německu. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého figurují před losem ve Frankfurtu nad Mohanem ve druhém výkonnostním koši a mají jistotu, že se vyhnou úřadujícím světovým šampionům z Francie či Anglii. Los rozdělí země do sedmi pětičlenných a tří šestičlenných kvalifikačních skupin.

UEFA na základě výsledků ve třetím ročníku Ligy národů umístila 53 účastníků kvalifikace do pěti losovacích košů po 10 mužstvech a jednoho po třech týmech. Český celek na konci září sestoupil z elitní divize soutěže a o kousek mu unikl nejlepší první koš. Ve druhém koši jsou vedle Šilhavého svěřenců a gigantů Francie s Anglií také Rakousko, Wales, Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Skotsko a Finsko. Tyto soupeře reprezentanti dostat nemohou.

Nejlepší desítka Ligy národů bez Německa, které jako pořadatel Eura kvalifikaci nehraje, je v prvním koši. Čtyři vítězové skupin A jsou odděleni, neboť je na jaře čeká Final Four. V kvalifikaci budou hrát v pětičlenných skupinách.

Mezi elitou jsou úřadující mistři Evropy Italové, všichni tři soupeři českého týmu ze skupiny Ligy národů Španělé, Portugalci a Švýcaři, další velmoc Belgie, ale také papírově přijatelnější týmy Maďarsko a Polsko.

Taková skupina, z níž postoupíme…

»Přeju si takovou skupinu, kterou zvládneme a ze které postoupíme na závěrečný turnaj. Postup bude naším jednoznačným cílem, ať už bude složení naší skupiny jakékoliv,« uvedl v tiskové zprávě Šilhavý.

»Nejsilnější soupeři samozřejmě čekají v prvním koši. Kdybych se musel rozhodnout, koho bych si z tohoto koše přál, aniž bych tyto týmy jakkoliv podceňoval, tak možná Maďarsko, Švýcarsko nebo Polsko,« přemítal Šilhavý, který má smlouvu do konce nadcházejícího kvalifikačního cyklu.

Z třetího koše mohou jeho svěřenci dostat Norsko s hvězdným útočníkem Erlingem Haalandem, nepříjemné by bylo i Švédsko, které Čechy v březnu vyřadilo v semifinále play off o postup na mistrovství světa. Ze čtvrtého koše jsou papírově nejtěžšími soupeři Turecko a mistři Evropy z roku 2004 Řekové. Až v pátém koši figuruje Slovensko či Severní Irsko.

»Podcenit nesmíte vůbec nikoho. Pokud mám říct, komu bych se raději vyhnul, tak z třetího koše by to možná byly Norsko nebo Švédsko, se kterým jsme vypadli v nedávné baráži o postup na mistrovství světa,« uvedl Šilhavý.

Přímý postup – dvě týmy z každé skupiny

Kvalifikace se nezúčastní Rusko, které je ze soutěží UEFA vyřazeno. Na evropský šampionát postoupí dva nejlepší týmy z každé skupiny, Německo má jako pořadatel účast jistou.

O zbylá tři místa na turnaji se podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. O jedno místo si vyřazovacím systémem zahraje čtveřice týmů ze skupin A, B a C. Českému celku patří v pořadí Ligy národů 14. příčka, k jistotě minimálně play off tak potřebuje, aby z dvanáctky zemí před ním (bez Německa) neprošla z klasické kvalifikace na Euro nejvýše trojice.

Los kvalifikace se ve Frankfurtu uskuteční v neděli ve 12.00. Česko bude zastupovat pětičlenná delegace v čele s předsedou asociace Petrem Fouskem a Šilhavým. Kvalifikační skupiny začnou v březnu a vyvrcholí v listopadu příštího roku. Play off se bude hrát v březnu 2024. Závěrečný turnaj odstartuje v Německu 14. června 2024. Český tým v samostatné historii na Euru ještě nikdy nechyběl, vloni na kontinentálním šampionátu došel do čtvrtfinále.

Rozdělení do košů:

koš Ligy národů: Nizozemsko, Chorvatsko, Španělsko, Itálie.

1. koš: Dánsko, Portugalsko, Belgie, Maďarsko, Švýcarsko, Polsko.

2. koš: Francie, Rakousko, Česko, Anglie, Wales, Izrael, Bosna a Hercegovina, Srbsko, Skotsko, Finsko.

3. koš: Ukrajina, Island, Norsko, Slovinsko, Irsko, Albánie, Černá Hora, Rumunsko, Švédsko, Arménie.

4. koš: Gruzie, Řecko, Turecko, Kazachstán, Lucembursko, Ázerbájdžán, Kosovo, Bulharsko, Faerské ostrovy, Severní Makedonie.

5. koš: Slovensko, Severní Irsko, Kypr, Bělorusko, Litva, Gibraltar, Estonsko, Lotyšsko, Moldavsko, Malta.

6. koš: Andorra, San Marino, Lichtenštejnsko.

(koz, čtk)