Home Sport Fotbalová Sparta dnes slaví 130 let. Oslavy vyvrcholí duelem se Zlínem

Fotbalová Sparta dnes slaví 130 let. Oslavy vyvrcholí duelem se Zlínem

Historicky nejúspěšnější český fotbalový klub Sparta Praha dnes slaví 130. výročí založení. Letenští k významnému jubileu přichystali řadu akcí včetně vydání knihy Národ Sparta. Oslavy vyvrcholí v neděli 26. listopadu v domácím ligovém utkání proti Zlínu, v němž obhájci titulu nastoupí ve výročních černo-zlatých dresech.

Svěřenci dánského trenéra Briana Priskeho oslavili letošní výročí s předstihem už v květnu, když získali první titul po devíti letech a celkově 37. v dějinách. Hlavní oslavy probíhají tento měsíc. Klub měl Galavečer ve Veletržním paláci. V pátek se na stadionu na Letné koná den otevřených dveří, ve středu na stejném místě proběhne darování krve, které je součástí 17. ročníku Sparťanské krve. Tato akce letos spojuje fotbalovou a hokejovou Spartu, slavící 120 let. Po listopadové reprezentační přestávce se Letenští představí doma proti Zlínu.

»Stotřicáté výročí je významný moment. Naším úkolem ve Spartě je každodenní práce a současnost je naprostým klíčem. Na druhou stranu si všichni uvědomujeme, že navazujeme na spoustu generací před námi. V tom je obrovská odpovědnost. Nejenom k připomenutí historie, ale i uctění odkazu těch, kteří tu byli před námi a kteří mají velký podíl na tom, jaká je historie Sparty. Je samozřejmé oslavit 130. výročí tak, jak si zaslouží,« uvedl ředitel komunikace Sparty Ondřej Kasík pro ČTK.

Už na přelomu října a listopadu vyšla kniha Národ Sparta. »Je o Spartě, ale není až tolik o fotbale. Je spíš o lidech, kteří Spartu tvoří. Lidi, kteří tvoří Spartu, nejsou jen ti, kteří jsou nejvíc vidět, jako trenér, nebo hráči. Spartu tvoří i lidi, kteří se na jejím budování a chodu podíleli v minulosti, nebo kteří jí fandí a jakýmkoli způsobem s ní spojí svůj život,« prohlásil Kasík.

Podle něj spočívá kouzlo knihy v jejím společenském přesahu. »Není to tak jako v jiných případech, že je to jen chronologická historie nebo popisování důležitých milníků v historii klubu. Je to vyprávění lidských příběhů spojených se Spartou,« konstatoval Kasík.

Letenský klub vede ligovou sezonu o dva body před městským rivalem Slavií a v domácím poháru je ve čtvrtfinále. Zároveň ve skupině Evropské ligy bojuje o postup do jarní vyřazovací fáze pohárů.

(koz, čtk)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here