Francouzi v den výročí dobytí Bastily nedobyli Grand Colombier. Vteřinky pro Pogačara

Polský cyklista Michal Kwiatkowski vyhrál po samostatném úniku v závěrečném stoupání na Grand Colombier 13. etapu Tour de Frace. Žlutý dres lídra těsně uhájil dánský obhájce titulu Jonas Vingegaard, jeho náskok před slovinským rivalem Tadejem Pogačarem se ale ztenčil ze 17 sekund na devět.

Třiatřicetiletý Kwiatkowski zaútočil z čelní skupiny na začátku sedmnáctikilometrového stoupání na Grand Colombier a zhruba 12 km jel sólo. Ideálně si rozvrhl tempo a jeho náskok v jednu chvíli narostl až na více než minutu. Nakonec druhý etapový vavřín na Tour v kariéře získal po 138 kilometrech před druhým Belgičanem Maximem van Gilsem o 47 sekund.

Vingegaard a Pogačar, který Tour ovládl v letech 2020 a 2021, se ve skupině favoritů v závěrečném stoupání navzájem hlídali až takřka do konce. Na Pogačarův útok v posledních stovkách metrů ale dánský šampion nestačil a soupeř mu ujel. Vedle čtyřsekundového bonusu za umístění na třetí příčce v etapě přidal Slovinec čtyřsekundový náskok na trati. Za Kwiatkowským v etapě zaostal o 50 sekund.

Výšlap na Grand Colombier do nadmořské výšky 1501 metrů měří více než 17 kilometrů a sklon místy dosahuje až 9,2 procenta. Vrchol byl cílem etapy Tour teprve podruhé, premiéru před třemi lety ovládl Pogačar, který tehdy porazil krajana Primože Rogliče a o pět dní později slavil poprvé celkový triumf v závodě.

Po evropském šampionovi Fabiu Jakobsenovi dnes na Tour skončil další elitní sprinter Caleb Ewan. Devětadvacetiletý Australan, jenž měl zatím v letošním ročníku dvě umístění na stupních vítězů, jel dlouho osamoceně daleko za hlavním polem a nakonec vzdal.

13. etapa (Chatillon-sur-Chalaronne – Grand Colombier, 138 km):

1. Kwiatkowski (Pol./Ineos Grenadiers) 3:17:33, 2. Van Gils (Belg./Lotto-Dstny) -47, 3. Pogačar (Slovin./SAE Team Emirates) -50, 4. Vingegaard (Dán./Jumbo-Visma) -54, 5. Pidcock (Brit./Ineos Grenadiers) -1:03, 6. Hindley (Austr./Bora-hansgrohe) -1:05.

Průběžné pořadí: 1. Vingegaard 53:48:50, 2. Pogačar -9, 3. Hindley -2:51, 4. Rodríguez (Šp./Ineos Grenadiers) -4:48, 5. A. Yates (Brit./SAE Team Emirates) -5:03, 6. S. Yates (Brit./Jayco AIUIa) -5:04.

(zmk)

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy