Granerund na úvod králem, Koudelka neuspěl

Úvodní závod 71. ročníku Turné čtyř můstků v Oberstdorfu vyhrál norský skokan na lyžích Halvor Egner Granerud. Jediný Čech v závodu Roman Koudelka body do Světového poháru nezískal, obsadil 44. místo.

Šestadvacetiletý Granerud si ve skvělé atmosféře před 25 000 diváky připsal první vítězství na Turné v kariéře. V Oberstdorfu vyhrál už středeční kvalifikaci a nejlepší byl i v obou dnešních soutěžních kolech. Na druhém místě skončil s odstupem 13,4 bodu Polák Piotr Žyla, třetí byl jeho krajan a lídr SP Dawid Kubacki.

V prvním kole Granerud zaostal výkonem 142,5 m pouze metr za rekordem můstku, který drží už téměř dvacet let jeho krajan Sigurd Pettersen. V druhém kole, jehož závěr byl ovlivněn dlouhým čekáním na příznivý vítr, odrazil Nor útok polských soupeřů nejdelším skokem kola 139 metrů. Připsal si tak druhý pohárový triumf v sezoně a 15. v kariéře.

Třiatřicetiletý Koudelka, jenž byl na Turné v minulosti dvakrát celkově pátý, se v Oberstdorfu podruhé v sezoně kvalifikoval do závodu. Skokem dlouhým 109,5 m v prvním kole jednoznačně prohrál souboj s Norem Danielem-André Tandem a nedostal se ani mezi pět šťastných poražených s nejlepšími výkony. Zkušený český reprezentant si připsal nejlepší výsledek v neúspěšné sezoně, v úvodním závodu v listopadu ve Wisle byl padesátý.

Turné pokračuje na Nový rok závodem v Garmisch-Partenkirchenu, následují rakouské můstky v Innsbrucku (4. ledna) a Bischofshofenu (6. ledna).

Závod SP a Turné čtyř můstků ve skocích na lyžích v Oberstdorfu (Německo):

1. Granerud (Nor.) 312,4 b. (142,5+139 m), 2. Žyla 299,0 (132,5+137), 3. Kubacki (oba Pol.) 294,9 (140,5+136), 4. Geiger (Něm.) 293,6 (136,5+134), 5. Kraft (Rak.) 292,0 (133,5+138), 6. Wellinger (Něm.) 285,2 (135+132), …44. Koudelka (ČR) 96,9 (109,5).

Průběžné pořadí SP (po 9 z 32 závodů): 1. Kubacki 710, 2. Lanišek (Slovin.) 602, 3. Granerud 516, 4. Kraft 512, 5. Žyla 457, 6. Fettner (Rak.) 309.