Hotovo, dvacet! Priske opouští Spartu, klub potvrdil i Friise jako nového kouče

To, o čem se spekulovalo bezmála tři týdny, je dnes potvrzeno. Černé na bílém. Dánský kouč Brian Priske po dvou letech opouští Spartu, s níž vyhrál dva mistrovské tituly. Klub na svých internetových stránkách potvrdil, že nyní odchází do Feyenoordu Rotterdam. Priskeho nástupcem bude jeho dosavadní asistent Lars Friis.

Jen si to vezměte – Sparta za osm sezon před Priskem vyhrála jednu jedinou trofej (domácí pohár), pod vedením dánského experta má za pouhé dva roky hned tři (vedle dvou ligových titulů znovu i MOL Cup). To je srovnání, které nemůže být výmluvnější. Nyní se však cesty Sparty a Priskeho rozcházejí. Kouč vyslyšel vábení těžké váhy z Nizozemska…

»Brian dal Spartě dva krásné roky, ve kterých jsme byli opravdu úspěšní. Získali jsme tři trofeje a v druhé sezoně jsme se úspěšně prezentovali i v Evropě. Máme za sebou období, které nás všechny obohatilo, posílilo a přineslo spoustu radosti,« uzavřel etapu Briana Priskeho v klubu sportovní ředitel Tomáš Rosický. Na webových stránkách se objevila fotografie kouče otočeného zády jako metaforu k odchodu s popiskem: »DÍKY, BRIANE! Letná will be part of me forever«. Tedy – Letná bude mojí součástí navždy…

Nechybí ani video a připomínka společné cesty Priskeho a pražské Sparty. »Přejeme Brianovi hodně štěstí a já osobně mu děkuju za vše, co pro Spartu odvedl,« uvedl Rosický. Ale – co bude dál? Klub měl jasno…

»Měli jsme jasnou představu, jak se v této situaci zachovat, protože zájem o Briana jsme vnímali už v minulosti. Klíčem je kontinuita v našem jasně nastaveném systému, a to jak v dodržování standardů dennodenní práce všech složek A-týmu, tak i v dalším budování na základě jasných herních principů,« vysvětlil Rosický a uvedl, že hlavním koučem bude Friis, který podepsal v klubu víceletou smlouvu.

»Nejdůležitější pro nás bylo pokračovat v práci podle jasně nastaveného klubového systému. Proto jsme zvolili Larse. Je to právě on, kdo má všechny předpoklady, aby se stal úspěšným koučem Sparty. Mluvím o jeho vnímání tréninkového procesu, způsobu koučinku, představě o obrazu hry a jeho taktické vybavenosti. Zároveň už víme, že má přesah i směrem k práci v dalších našich kategoriích. Je to velmi pracovitý člověk, který měl na našem herním projevu v posledních osmnácti měsících velký podíl,« vysvětlil Rosický.

Friis posílil realizační tým A-mužstva před osmnácti měsíci poté, co odešel předchozí asistent hlavního trenéra Thomas Nørgaard a právě s jeho příchodem bývá spojován herní progres, kdy Sparta stáhla devítibodovou ztrátu z podzimu ročníku 2022/23 a dosáhla na titul po devíti letech.

V minulosti Friis z pozice hlavního kouče vedl dánské kluby Viborg a Aalborg a ve svém životopise má také angažmá v Brentfordu. »Fakt, že znám prostředí a všechny kolem, celý přesun do pozice hlavního kouče výrazně usnadňuje. Vím, jak jsou nastavené interní procesy, jaké tu jsou cíle a očekávání. Když navíc dostanete takovouto nabídku od klubu jako je Sparta, není nad čím přemýšlet,« uvedl na klubovém webu Friis.

Feyenoord oznámil, že se s Priskem dohodl na tříletém kontraktu do léta 2027. To Sparta definitivní složení realizačního týmu oznámí příští týden na počátku letní přípravy. Neměl by však v něm chybět Cristian Clarup, dánský odborník, který má nastarosti fyzickou přípravu týmu a kterého si původně chtěl Priske vzít s sebou do Nizozemska.

Podle spekulací médií by měla navíc Sparta od Feyenoordu vyinkasovat v přepočtu 60 millionů korun, jelikož Priskemu běžela na Letné platná smlouva, a to ještě na další dva roky.

(pk)

FOTO – sparta.cz

Související články

Zanechte komentář

Please enter your comment!
Please enter your name here

- Advertisement -

Poslední zprávy