Home Sport Hra odvážných: překonání Jang-c‘-ťiang je pro obyvatele Wu-chanu životním stylem

Hra odvážných: překonání Jang-c‘-ťiang je pro obyvatele Wu-chanu životním stylem

Lidé se 16. července 2023 účastní festivalu překonání řeky Jang-c'-ťiang ve Wu-chanu. FOTO - Xinhua/Wu Zhizun

Každé ráno, než 64letý lékař Tchien Pin-čchün vyrazí do práce ve Wu-chanu ve střední Číně, plave půl hodiny v řece Jang-c‘-ťiang, nejdelší čínské řece, nebo v proslulém Východním jezeře.

Jako urolog v nemocnici Čung-nan při Wu-chanské univerzitě začíná Tchien pracovat v sedm hodin ráno. Jeho práce, plná různých zákroků, je náročná. »Uvědomil jsem si, jak je plavání vzhledem k mému intenzivnímu pracovnímu rozvrhu životně důležité pro mé zdraví a vitalitu,« řekl.

Aby dodržel svůj plavecký režim, vstává Tchien v 5 hodin ráno, kdy jsou kryté bazény zpravidla zavřené, takže optimální volbou je koupání v přírodě. »Osvěžím se, vypiji mléko a pak vyrazím uplavat asi kilometr. Tato každodenní procedura mě udržuje plného energie po celý den,« řekl Tchien.

Tchien byl mezi více než 1900 plavci, kteří se v neděli zúčastnili plaveckého festivalu na řece Jang-c‘-ťiang ve Wu-chanu, jedné z nejnáročnějších plaveckých akcí na světě. Během proslulého celoměstského galavečera fyzické zdatnosti uplaval šest kilometrů.

Ve Wu-chanu, který se nachází na soutoku řeky Jang-c‘-ťiang a jejího nejdelšího přítoku Chanu, se nachází 165 vodních toků a 166 jezer. Díky těmto bohatým vodním zdrojům mají obyvatelé Wu-chanu hluboce zakořeněnou lásku ke koupání v přírodě.

»Mnoho lidí ve Wu-chanu plave v řece Jang-c‘-ťiang, protože chtějí čelit výzvám přírody, vydržet náročné podmínky a posílit svou odolnost,« řekl Jao Čchin-an, ředitel wu-chanského centra pro výuku společenských sportů. »Záliba obyvatel Wu-chanu v překonávání Jang-c‘-ťiang do jisté míry odráží odhodlaného ducha města.«

Lidé účastnící se plaveckého festivalu na řece Jang-c‘-ťiang ve Wu-chanu 16. července 2023. FOTO – Xinhua/Wu Zhizun

Průměrná šířka řeky Jang-c‘-ťiang v oblasti Wu-chanu je 1,7 kilometru. Vzhledem k možnosti výskytu silných větrů, peřejí a vírů je překonání Jang-c‘-ťiang značnou výzvou.

»Plavání v řece Jang-c‘-ťiang je opravdu náročné. Nepodobá se žádné jiné plavecké disciplíně, kterou jsem zažil. Díky silným proudům je přeplavání náročné, ale když se dostanete na druhý břeh, je to nesmírně obohacující,« říká Ashley Hogg, doktorand z anglického Manchesteru, který se festivalu zúčastnil čtyřikrát a jednou se umístil na pátém místě v závodě na 1,8 kilometru.

Hogg dodal: »Závod vyžaduje strategické myšlení a adaptaci. Je v souladu se sloganem města – ‚Wu-chan, každý den jiný‘. Jeden den musíte mířit jedním směrem, abyste dokončili v dobrém čase. Následující den nebo rok však mohou slabší proudy způsobit, že stejná strategie nebude účinná, takže je zapotřebí neustálá adaptace, strategie a důkladný trénink.«

Lidé účastnící se plaveckého festivalu na řece Jang-c‘-ťiang ve Wu-chanu 16. července 2023. FOTO – Xinhua/Wu Zhizun

Překonávání řeky Jang-c‘-ťiang je ve Wu-chanu tradicí již desítky let, ale tento sport se potýká s problémy, které souvisejí s jeho další perspektivou. Většina plavců je starší 50 let a zájem mladých lidí je stále menší.

Aby organizační výbor festivalu přeplavání řeky Jang-c‘-ťiang ve Wu-chanu zapojil mladší generace, začal v roce 2019 vyzývat občany mladší 35 let, aby vytvořili mládežnickou falangu a přihlásili se do veřejného šestikilometrového plaveckého závodu na řece Jang-c‘-ťiang.

Nejmladší účastník letošního ročníku, čtrnáctiletý Liou En-ce, řekl: »Jsem opravdu šťastný, že jsem závod dokončil. Přestože se naše falanga skládala z 62 lidí, drželi jsme dobrou formaci a bylo to docela pohodové.« Liou začal plavat v řece Jang-c‘-ťiang se svým otcem před čtyřmi lety.

Wu-chan nabízí studentům v devítileté povinné školní docházce během letních prázdnin zhruba na tři týdny volný vstup do bazénu v desítkách přírodních koupališť. »Letos v létě také bezplatně nabízíme výcvikové kurzy pro více než 3000 žáků základních a středních škol, kde je učíme plaveckým dovednostem a záchranářským technikám,« dodal Jao.

Situace se začíná obracet. Letošními šampiony festivalu přeplavání řeky Jang-c‘-ťiang ve Wu-chanu se stali patnáctiletá dívka Chuang C‘-čchi a sedmnáctiletý chlapec Wang Pao-ťün.

Tchien, který letos ve své nemocnici založil plavecký kroužek, vidí povzbudivý trend. »Příjemně mě překvapilo, že se do sdružení zapojilo mnoho mladých kolegů s velkým zájmem o plavání na divoké vodě. Je skvělé, že tradice může pokračovat,« řekl.

(Xinhua)

PŘIDEJ KOMENTÁŘ

Please enter your comment!
Please enter your name here