Home Sport Hratelná skupina! Fotbalisté se o Euro poperou hlavně s Polskem a Albánií

Hratelná skupina! Fotbalisté se o Euro poperou hlavně s Polskem a Albánií

Trénink české reprezentace FOTO - ČTK/Michal Kamaryt

AKTUALIZUJEME

Čeští fotbaloví reprezentanti se v kvalifikaci o postup na mistrovství Evropy 2024 v Německu utkají v papírově velmi hratelné pětičlenné skupině E s Polskem, Albánií, Faerskými ostrovy a Moldavskem. Rozhodl o tom dnešní los ve Frankfurtu nad Mohanem.

Los rozdělil 53 zemí do sedmi pětičlenných a tří šestičlenných skupin. Kvalifikace se nezúčastní Rusko, které je ze soutěží UEFA vyřazeno kvůli invazi na Ukrajinu. Na evropský šampionát postoupí dva nejlepší týmy z každé skupiny, Německo má jako pořadatel start jistý.

O zbylá tři místa na turnaji se v play off podle pořadí v Lize národů utká 12 zemí, které neuspějí v klasické kvalifikaci. Český celek od rozdělení federace na Euru ještě nikdy nechyběl, vloni na kontinentálním šampionátu došel do čtvrtfinále. Kvalifikaci začne v březnu.

UEFA před losem rozdělila týmy do šesti výkonnostních košů na základně výsledků v uplynulém třetím ročníku Ligy národů, v níž česká reprezentace na konci září sestoupila z elitní skupiny A. Svěřenci trenéra Jaroslava Šilhavého figurovali v druhém koši a měli jistotu, že mimo jiné nenarazí na dva giganty – úřadující mistry světa Francouze a Angličany.

Český celek se při losu vyhnul i další nejsilnějším soupeřům a z první koše dostal Polsko. Tým okolo hvězdného útočníka Barcelony Roberta Lewandowského na rozdíl od Šilhavého svěřenců v březnu postoupil z play off na nadcházející světový šampionát do Kataru.

Český celek v posledním souboji s Poláky v listopadu 2018 zvítězil v přípravě v Gdaňsku 1:0. V soutěžním duelu na sebe soupeři naposledy narazili ve skupině Eura 2012 a národní tým pod vedením tehdejšího trenéra Michala Bílka rovněž po výhře 1:0 postoupil do vyřazovací fáze.

Ze třetího koše přisoudil los Šilhavého svěřencům Albánii. Balkánský stát se dosud jen jednou představil na velké akci, na Euru v roce 2016 neprošel ze skupiny. Český tým si Albánce vloni v červnu pozval na generálku před evropským šampionátem a v Praze zvítězil 3:1.

S Faerskými ostrovy si reprezentanti před souboji v nadcházející kvalifikaci zahrají příští měsíc přípravné utkání v Olomouci. Český nebo československý tým ovládl všech šest předchozích vzájemných duelů a ani jednou neinkasoval.

Také s Moldavskem má zatím národní celek stoprocentní bilanci. Reprezentanti bez obdržené branky zvítězili v obou dosavadních zápasech v evropské kvalifikaci o šampionát v roce 2004.

Pokud by Češi nedosáhli na první dvě příčky ve skupině, mohli by mít šanci ještě v play off. V něm si o zbylá tři místa na Euru zahraje podle pořadí v Lize národů 12 zemí, které neuspějí kvalifikaci. O jedno místo se vyřazovacím systémem utká čtveřice týmů ze skupin A, B a C. Českému celku patří v pořadí Ligy národů 14. příčka, k jistotě minimálně play off tak potřebuje, aby z dvanáctky zemí před ním (bez Německa) neprošla z klasické kvalifikace na Euro nejvýše trojice.

Kvalifikační skupiny vyvrcholí v listopadu příštího roku, play off se bude hrát v březnu 2024. Závěrečný turnaj odstartuje 14. června 2024 a bude ho hostit 10 německých měst. Zlato obhajuje Itálie, která se v nabité kvalifikační skupině C utká mimo jiné v repríze finále loňského Eura s Anglií.

Los kvalifikace o postup na mistrovství Evropy ve fotbale 2024 v Německu:

Skupina A: Španělsko, Skotsko, Norsko, Gruzie, Kypr.

Skupina B: Nizozemsko, Francie, Irsko, Řecko, Gibraltar.

Skupina C: Itálie, Anglie, Ukrajina, Severní Makedonie, Malta.

Skupina D: Chorvatsko, Wales, Arménie, Turecko, Lotyšsko.

Skupina E: Polsko, Česko, Albánie, Faerské ostrovy, Moldavsko.

Skupina F: Belgie, Rakousko, Švédsko, Ázerbájdžán, Estonsko.

Skupina G: Maďarsko, Srbsko, Černá Hora, Bulharsko, Litva.

Skupina H: Dánsko, Finsko, Slovinsko, Kazachstán, Severní Irsko, San Marino.

Skupina I: Švýcarsko, Izrael, Rumunsko, Kosovo, Bělorusko, Andorra.

Skupina J: Portugalsko, Bosna a Hercegovina, Island, Lucembursko, Slovensko, Lichtenštejnsko.

(čtk)