Home Sport Jalonen si dal pivo a chválil Pastrňáka. Byl jedním z důvodů bronzu,...

Jalonen si dal pivo a chválil Pastrňáka. Byl jedním z důvodů bronzu, řekl kouč

FOTO - ČTK/Michal Krumphanzl

Podle trenéra Kariho Jalonena byl příjezd Davida Pastrňáka na mistrovství světa ve Finsku jedním z důvodů, proč čeští hokejisté po 10 letech získali na světovém šampionátu cenný kov. Ocenil energii a pozitivitu kanonýra Bostonu, který hattrickem v nedělním utkání o třetí místo proti USA pomohl k výhře 8:4. Podobná slova na Pastrňákovu adresu zvolil i jeho někdejší spoluhráč z Bostonu David Krejčí.

»Před tím, než se Pasta připojil k týmu, jsem se s ním nikdy nesetkal, nemluvili jsme spolu. Musím ocenit, jak je pozitivní a jak tu pozitivitu přenesl do kabiny. Všichni jsme věděli, jak moc dobrý je, ale jeho úsměv a pozitivita v šatně byly jedním z klíčových důvodů, proč jsme teď tady,« řekl Jalonen na tiskové konferenci v Praze po příletu z Tampere.

Souhlasil s tím i Krejčí. »Byl jsem strašně rád, že přijel. Je to výborný kamarád a takový hráč pomůže každému týmu. Bylo moc hezké, že přijel, i když měl zranění v play off NHL, a chtěl nám pomoct. Jak říkal Kari, nejenom na ledě, ale i na hotelu je radost ho mít kolem sebe. S Karim a Romanem (Červenkou) jsme se bavili, s kým bude hrát, a domluvili jsme se, že by bylo nejlepší, kdyby to zkusil s námi, a hned to vyšlo. Od prvního zápasu jsme se chytli,« uvedl šestatřicetiletý útočník.

Pastrňák se se sedmi góly podělil o pozici nejlepšího střelce turnaje spolu s Kanaďany Dylanem Cozensem a Pierrem-Lucem Duboisem. Havířovskému rodákovi k tomu stačilo sedm utkání, Cozens s Duboisem jich sehráli deset.

Jalonen vedl Čechy na prvním velkém turnaji, navíc ve své vlasti. »Jsem šťastný, ale trochu unavený. Nejsem zvyklý takhle oslavovat tak jako s kluky včera v kabině a na hotelu. Ale zvládl jsem to,« prohlásil dvaašedesátiletý rodák z Oulu. »Teď je čas si odpočinout. S (generálním manažerem) Petrem (Nedvědem) provedeme pečlivou analýzu toho, co se stalo. I když jsme získali bronz, pořád si myslím, že máme co zlepšovat,« konstatoval někdejší hráč Calgary a Edmontonu.

(koz, čtk)